ING Basketbol Süper Ligi’nde 2021-2022 sezonun ilk maçında Ankara’da Türk Telekom’un konuğu olan Tofaş, son çeyrekteki etkili performansıyla sahadan 74-72 galip ayrıldı ve sezonun ilk galibiyetini elde etti. Karşılaşmanın ilk yarısını da 37-33 önde tamamlayan Tofaş, üçüncü çeyrekte Türk Telekom’un etkili oyunu sonrası çift hanelerle geriye düşse de, final çeyreğindeki agresif savunması ve elde ettiği 13-0 ‘lık seriyle sahadan galip ayrılan taraf oldu.

Tofaş - Pako Cruz - Berk Ugurlu - Jeremy Simmons
Tofaş – Pako Cruz – Berk Ugurlu – Jeremy Simmons (foto referans: Tofaş resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmaya hızlı basketbol ve yüzdeli isabetlerle başlayan Türk Telekom, Tofaş’ın düşük şut yüzdesi, yaptığı basit hatalar ve top kayıplarını (sadece ilk çeyrekte 6 tane) hızlı hücum sayılarıyla cezalandırınca ilk çeyreği 22-16 önde tamamladı. İlk çeyrekte savunmada oldukça dağınık gözüken Tofaş, ikinci çeyrekle beraber, bençten gelen Yiğit Arslan ve Jeremy Simmons‘un savunmaya getirdiği enerjiyle potasını Türk Telekom’a kapattı ve 11-0’lık seriyle skor üstünlüğünü eline geçirip ilk 20 dakikayı 37-33 önde tamamladı. İlk yarıda iki takımın da çok hata yaptığı gözlemlenirken, sezonun ilk maçında basketbol kalitesinin çok yüksek olmadığını gördük.

İlk yarıya benzer bir seyir izlediğimiz ikinci yarıya da iyi başlayan taraf olan Türk Telekom, Tofaş’ta Zubcic’in faul problemine girmesini de fırsata çevirip yüzdeli hücumlarla farkı çift hanelere çıkarmayı başardı. Lakin, Türk Telekom’da birkaç senedir süregelen, sahadaki liderler sustuğunda bençten bir B Planı çıkamaması, aynı ikinci çeyrekte olduğu gibi final periyodunda da tekrar edince, son çeyreğe 58-48, son 8.5 dakikaya da 62-50 önde giren ev sahibi ekip üstünlüğünü koruyamadı. Savunmadaki agresifliğini artırmaya başlayan Tofaş, hücumda da Pako Cruz ve Jeremy Simmons ile etkili olunca farkı hızla kapattı ve 57-68 sonrası elde ettiği 13-0’lık seriyle skorda üstünlüğü elde etti. Son dakika içinde karşılıklı sayılar sonrası Tofaş 74-72 üstünlüğü elde ederken, son hücumda Alex Perez iki kez üç sayı denemelerinden isabet sağlayamayınca sahadan bu skorla galip ayrılıp sezonun açılış maçını kazanmış oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here