2019 WNBA şampiyonu Washington Mystics’in yıldız forveti Elena Delle Donne‘nin önümüzdeki sezon oynamama talebinin WNBA yönetimi tarafından reddedilmesiyle ortaya çıkan krizde belirsizlik devam ediyor. 2013 WNBA Draftı’nda 1. tur 2. sıradan seçilen ve geçtiğimiz sezon WNBA şampiyonu olan Washington Mystics formasıyla sezon MVP’si ödülünü kazanan Delle Donne, COVID-19’a karşı yüksek risk grubunda bulunan kronik Lyme hastalığı bulunduğundan dolayı WNBA yönetimine önümüzdeki sezon oynamama başvurusunda bulunmuş; fakat günde 60’ın üzerinde hap almak zorunda kaldığını belirten Delle Donne’nin bu talebi WNBA yönetiminin oluşturduğu sağlık heyetince reddedilmişti.

Elena Delle Donne
Elena Delle Donne (foto referans:bleacherreport.net)

Elena Delle Donne‘nin sağlık durumu, 2008’de bir kene ısırmasının kalıcı etkisi olarak yakalandığı (ve uygun tedaviyle sonlandırılmadığı takdirde felce kadar gidebilen) Lyme hastalığı nedeniyle kendi doktorları tarafından risk seviyesi yüksek olarak değerlendirilmekte. Fakat WNBA yönetiminin kurduğu sağlık kurulu tarafından 2020 sezonunda oynamama talebi reddedilen Elena Delle Donne’nın akıbeti henüz belirsizliğini koruyor. WNBA’de 2020 sezonunun başlamasına bir hafta kala hala devam eden bu belirsizlik eşliğinde yıldızı forvetin yeni sezonda oynayıp oynamayacağını merakla beklemekteyiz. Tabi tüm bunları konuşurken, Washington Mystics yönetiminin de konu ile ilgili bir açıklama yaptığını ve WNBA yönetiminin kararı her ne olursa olsun, oyuncularının yanında olup, onu mağdur etmeyeceklerini açıkladığını da belirtelim.

Elena Delle Donne Chicago Sky ve Washington Mystics formalarıyla geçen yedi WNBA sezonunda 20.3 sayı – 7 ribaunt – 1.8 asist ortalamalarıyla mücadele etmiş, 2 kez MVP, 2013’te de Yılın Çaylağı ödüllerini kazanmıştı. 2015’te de WNBA Sayı Kraliçesi olan Elena Delle Donne ABD Milli Takımı formasıyla da 2016 Rio Olimpiyat Oyunları ve 2018 World Cup’ta altın madalya kazanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here