Birkaç sene öncesine kadar istisnai bazı oyuncular haricinde Avrupa basketbolunda adını duymaya alışmadığımız Belçika basketbolu son yıllarda yavaş yavaş yükselişe geçiyor. Son olarak Eurobasket 2022 elemelerinde C Grubu’nda Litvanya’nın önünde lider olarak bulunan Belçika, Avrupa basketboluna kazandırmaya başladığı yeteneklerle dikkat çekip bu atılımı milli takım seviyesine de taşımakta. Belçika basketbolunun yetiştirdiği yeni yeteneklerden bir tanesi de Telenet Antwerp Giants forması giyen 2000 doğumlu Vrenz Bleijenbergh

Vrenz Bleijenbergh - Telenet Giants Antwerp
Vrenz Bleijenbergh – Telenet Giants Antwerp (foto referans: photo Giants – Goyvaerts – GMax Agency)

Vrenz Bleijenbergh’in 2.08’lik boyuna aldanmayın. Kendisi bir pota altı oyuncusu değil. Kısa forvet pozisyonunda oynayan Vrenz Bleijenbergh yeri geldiğinde şutör gard olarak da sahada yer alabilmekte. İlk olarak 2018’deki FIBA U18 B Kategorisi’ndeki performansıyla yetenek avcılarının radarına giren genç basketbolcu, pozisyonuna göre dikkat çeken fiziği ile geleceğin potansiyel vadeden basketbolcuları arasında yer alıyor. Altyapısından yetiştiği Telenet Antwerp Giants formasıyla bu sezon hem Belçika Ligi hem de 7 Days Euro Cup’ta ciddi süreler almaya başlayan Vrenz Bleijenbergh, yeteneklerini yavaş yavaş sahaya da yansıtmaya başlamış ve sezonun ilk yarısı itibariyle en dikkat çeken gençlerden biri olarak ön plana çıkmıştır.

Bu sezon 7 Days Euro Cup’ta 10 maçta 9.4 sayı – 3.1 ribaunt – 2.3 asist ortalamalarıyla mücadele eden Vrenz Bleijenbergh, haftalar geçtikçe sürelerini artırmaya başlamış ve çift haneleri performanslara imza atmaya başlamıştır. %38’lik (18/48) üç sayı yüzdesi bulunan Bleijenbergh, boyuna göre ortalamanın üzerinde olan bir hızı ve el-ayak koordinasyonuyla dikkat çekmekte olup, savunmacısını kolay geçmesi ve ileri saha görüşü sayesinde başarılı bir pas dağıtıcısı olarak da ön plana çıkmakta. Bleijenbergh’in oyunun savunma tarafını ise oynamaktan zevk aldığı her halinden belli oluyor. Onun fiziğinde olsam benim de savunmadaki her blok ve top kesme fırsatını değerlendirme eğilimin olur ve bundan büyük zevk alırdım şüphesiz.

Peki NBA potansiyeli? Vrenz Bleijenbergh geçtiğimiz sene son anda NBA Draftı’ndan çekilmişti; fakat hedefi hala NBA’de oynamak. Fiziğinin benzerliği itibariyle Luka Doncic‘e benzetebileceğimiz Belçikalı yıldızın yeni Doncic olma ihtimali oldukça düşük; fakat şutunu geliştirip istikrarı yakalayabildiği noktada NBA hayaline ulaşabilir izlenimine edinmek mümkün. Bir Lebron hayranı olduğunu söyleyen; fakat muhtemelen kendi fiziğine daha çok benzettiğinden Kevin Durant‘ı rol model olarak seçtiğini belirten Bleijenbergh bakalım bu iki süper yıldız emekli olmadan NBA parkesinde onlarla oynama şansı bulabilecek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here