FIBA U16 Europe 2001, yani 2001 16 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda şampiyonluk finalde Rusya’yı 55-43 mağlup eden Yugoslavya’nın olmuştu. Yugoslav Milli Takımı’nda ileride Avrupa ve basketbolunda önemli yerler edinecek Vladimir Micov, Kosta Perovic, Luka Bogdanovic, Darko Milicic gibi isimlerin önünde Veljko Tomovic isimli bir genç yıldızlaşıyor ve 15.9 sayı – 7.6 ribaunt – 4.1 asist ortalamalarıyla MVP ödülünü kazanıyordu. Linas Kleiza’nın sayı kralı olduğu, Rudy Fernandez, Krunoslav Simon, Manuchar Markoishvili, Andris Biedrins, Marc Gasol, Jonas Maciulis ve Georgios Printezis gibi geleceğin yıldızlarının mücadele ettiği bir turnuvanın MVP’si olan Tomovic, Avrupa basketbolunun geleceği olan oyunculardan biri olarak görülürken, şimdi o yıllardan neredeyse 20 yıl sonra dünya markası olan bir moda patronu durumunda.

Veljko Tomovic
Veljko Tomovic (foto referans: man.wannabemagazine.com)

Altyapı kariyeri oldukça başarılı olan ve o dönemde Yugoslavya’da yılın sporcusu ödülüne layık gösterilen Veljko Tomovic, henüz kariyerinin başında şanssız bir sakatlık yaşayarak kolunu kırdı ve bu dönem sonrası olması gerektiği düşünülen noktaya hiçbir zaman gelemedi. O da kendi deyişine göre “yaptığı her işte en üst noktada olmayı hedefleyen biri olduğundan” bu kariyeri basketbolda yapamayacağını düşünerek, henüz 24 yaşında basketbolu bırakıp hayatında başka başarılar aradı.

Kendi deyimiyle gençliğinden beri “değişik ve aşırı” giyinmeyi seven Veljko Tomovic bir gün Belgrad’ta hiç bir yerde aradığı tarz bir papyon bulamayınca kendi tasarımını yapmaya karar verdi. Bu tasarım ona bambaşka bir dünyanın kapılarını açarken, Tomovic şu an tüm dünyada yaptığı sıra dışı papyonlarla tanınan ünlü bir tasarımcı. Sanırım Novak Djokovic‘i tanımayan yoktur aranızda. Djokovic’in zaman zaman üzerinde görmeye alışkın olduğumuz o papyonlar Veljko Tomovic’in tasarımıyla hayat buluyorlar. Veljko Tomovic şimdi yaşadığı hayattan memnun, başarılı olmak onu mutlu ediyor; fakat yine de “keşke o sakatlıklar olmasaydı da basketbolu bırakmasaydım” diyor ve ekliyor “bıraktım çünkü ortalama bir basketbolcu olmak bana göre değildi”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here