25.2 yaş ve ilk beşinin 4.4 yıllık tecrübe ortalaması ile NBA’in en genç ve tecrübesiz takımlarından biri olan Sacramento Kings sezona iyi başlayamamasının ardından 23 Ocak’taki New York Knicks galibiyetiyle birlikte üç maçlık bir galibiyet serine başlayıp, son olarak da Miami Heat karşısında 104-105 kalp kırıcı bir yenilgi alsa da, yavaş yavaş takım olma sinyallerini verdi. Kings’in bu yükselişinde önemli pay sahibi isimler arasında dikkat çekenlerden biri ise bu sene NBA Draftı’nda 1. tur 12. sıradan seçilen çaylak Tyrese Haliburton oldu. Özellikle Toronto Raptors karşısında 18 sayı geriden gelip kazandıkları maçta double-double yapan ve 44 saniye kala farkı iki topa çıkaran üçlüğü Raptors potasına gönderen Haliburton, bir kez daha dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 

Tyrese Haliburton - Sacramento Kings - NBA 2020-2021
Tyrese Haliburton – Sacramento Kings – NBA 2020-2021 (foto referans: Sacramento Kings resmi Twitter hesabı)

Sezon başından beri Sacramento Kings rotasyonunun önemli parçalarından biri olan ve bençten gelerek ciddi süreler alan Tyrese Haliburton aralık ayında oynadığı ilk beş NBA maçında ortalama 26.5 dakika süre alıp 10.6 sayı – 4.4 asist – 2 ribaunt – 1 top çalma ortalamaları elde ederken, ocak ayında ise süre ortalamasını 2.5 dakika daha artırıp 11.2 sayı – 5.8 asist – 3.9 ribaunt – 1.2 top çalma istatistikleriyle yükselen bir performans sergiledi. Böylece sezon ortalamalarını da 11 sayı – 5.4 asist – 3.4 ribaunt – 1.1 top çalmaya ulaştıran Haliburton çaylak sezonu itibariyle genç Sacramento Kings rotasyonunun önemli taşlarından biri haline geldi. (NBA resmi sitesindeki daha detaylı istatistikler için linki tıklayın)

Toronto Raptors karşısındaki double-double’ı ve kötü bir dış şut performansı sergilediği bir anda bile (0/6) çekinmeden en kritik topu rakip potaya gönderecek cesarete ve öz güvene sahip olması bakımından koçu Luke Walton’un da kendisinden övgüyle bahsettiği Tyrese Haliburton için, henüz biraz iddialı da olsa, %41’lik üç sayı sezon ortalaması ve bu özgüveniyle ileride ligin en önemli son dakika bitiricilerinden biri olacağı söyleniyor. 

Sezon içinde Mock Draft’larda yer yer ilk beş draft edilme ihtimali üzerinde bile durulan; fakat draft gecesine geldiğimizde 1. tur 12. sıradan Sacramento Kings tarafından seçilen Tyrese Haliburton için bu gerileme, belki de kariyeri açısından daha olumlu bir gelişme oldu. Zira üst sıradan seçilmesi durumunda yer alacağı takımların ona 3-4 sene sonraki kariyeri itibariyle biçtikleri rolleri düşündüğümüzde, Sacramento’da aldığı kadar süre alamama ihtimali yüksek olan 2000 doğumlu oyun kurucu, belki de Kings’e gelerek kendini ispat etme şansını en fazla bulacağı takıma katılmış oldu. 

Tyrese Haliburton sahayı ve arkadaşlarının hareketlerini iyi okuyan, pas açılarını iyi görebilen ve çok hızlı pas çıkarabilen bir oyun kurucu. Yüksek dış şut yüzdesi ile birlikte iyi bir skorer olma potansiyeli olmasına rağmen, savunmacısını ilk adımda geçebilme konusunda hakkındaki soru işaretleri geleceği ile ilgili şüpheler doğmasına neden oluyor. O da hızlı bir şekilde el değiştirip savunmacısını zor durumda sokarak bir oyun kurucu olarak bu durumu kendi avantajına çevirebilmekte. Fakat ileride bir takımın birinci yönlendiricisi ve skor tehdidi olmak istiyorsa, kolej kariyerinde de dikkat çeken ve daha üst sıralardan draftını engelleyen bu konuda kendini oldukça geliştirmesi gerektiği de bir gerçek. 

Bununla beraber 1.96’lık boyuna oranla zayıf fiziğine rağmen çalışkan bir savunmacı olan ve  1.1 top çalma ortalamasıyla NBA’de sezonun en fazla top çalan 55. oyuncusu olarak yer alan Haliburton’un savunma odağını da sürdürmesi halinde Sacramento Kings rotasyonundaki yerinin  kalıcı olması oldukça olası. Beklentilerle karşılaştırıldığında sezonun öne çıkan çaylakları arasında üst sıralarda yer alan Tyrese Haliburton, altyapı turnuvalarını yakından takip eden biri olarak ABD takımıyla altın madalya kazandıkları FIBA U-19 World Cup’tan beri radarımda olan bir oyuncu ve performansı önümüzdeki dönemde de yakın radarımda kalmaya devam edecek.   

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here