Solgar Vitamin Türkiye Kupası’nda ikinci günün ilk çeyrek final maçında sahasında Pınar Karşıyaka’yı konuk eden Türk Telekom, güçlü rakibi karşısında savunmasıyla kazanarak yarı final biletini elde etti: 62-56 İlk yarısı 27-27 tamamlanan karşılaşmada iki takım da oldukça düşük hücum yüzdeleri ve düşük skorlarla hücum ederlerken, özellikle son çeyreğinde mücadelenin üst seviyeye çıktığı maçta Pınar Karşıyaka’yı sezonun en kötü hücum performansına zorlayan Türk Telekom kendi evindeki Dörtlü Final’e adını yazdırdı.

Solgar Vitamin Türkiye Kupası | Türk Telekom - Pınar Karşıyaka
Solgar Vitamin Türkiye Kupası | Türk Telekom – Pınar Karşıyaka

Sahadaki basketbol kalitesi anlamında oldukça düşük seviyede, savunmaların ön planda olduğu ve iki takımın da düşük yüzdelerle hücum ettikleri karşılaşmanın ilk yarısında önce ilk çeyrekte Pınar Karşıyaka, ardından ikinci çeyrekte Türk Telekom skor bulmakta oldukça zorlandı. Maçın ilk dakikalarında Muhammed Baygül’ün yüzdeli şutlarıyla skor üstünlüğünü eline geçiren ve ilk çeyreği 17-10 önde tamamlayan Türk Telekom, ikinci çeyreğin başında CJ Harris’ten gelen sayılarla farkı 10 sayıya kadar çıkardı: 22-12. Bu dakikadan itibaren savunma sertliğini artıran ve Türk Telekom hücumlarını düzenden çıkaran Pınar Karşıyaka, hücumda istediği verimi bulamasa da (ilk devre şut yüzdesi %33), Amath M’Baye ve Tony Taylor’un sayılarıyla farkı hızlı bir şekilde kapattı ve soyunma odasına giderken 27-27’lik eşitliği yakaladı.

Üçüncü çeyreğin başında Pınar Karşıyaka’nın 3.5 dakika boyunca düzen dışı hücumlarla çember dövmesini Moustapha Fall ve TJ Campbell ile gelen 5-0’lık seriyle cezalandıran Türk Telekom 32-27’lik üstünlüğü yakalarken, Pınar Karşıyaka çeyrek boyunca Metecan Birsen ve Semih Erden’in savunma kaynaklı hızlı hücum sayıları dışında hücumlarını bir türlü istenen seviyeye ulaştıramadı. Çeyrek sonunda Jordan Morgan ve Amath M’Baye’nin sayılarına Kyle Wiltjer ile karşılık veren Türk Telekom son 10 dakikaya da 41-38 önde girdi. 

Final periyodunun başında savunmada Pınar Karşıyaka’nın basit hatalarını akıllıca değerlendiren Türk Telekom, skor açısından kısır ilerleyen maçta 7 sayılık avantajı yakaladı: 48-41. Basketbol kalitesine yeteri kadar yansımasa da, savunmaların ve mücadelenin üst seviyeye çıktığı bu çeyrekte iki takım da potasında kolay sayıya izin vermezken, Moustapha Fall’ın serbest atış çizgisinden yüksek yüzdeyle oynaması Türk Telekom’un skordaki üstünlüğünü korumasını sağladı. Son dakikaya 59-56 önde giren Türk Telekom son dakika içinde Pınar Karşıyaka’nın sayı bulmasına engel olunca sahadan 62-56 galip ayrılarak Solgar Vitamin Türkiye Kupası’nda Dörtlü Final’e adını yazdırdı.

Türk Telekom’da Kyle Wiltjer 15 sayı – 4 ribaunt – 6 asistle en skorer oyuncu olurken, TJ Campbell 3/6 üç sayı isabetiyle 13 sayı ve Moustapha Fall da 12 sayı – 15 ribaunt – 3 blokla galibiyetin mimarları oldular. Türk Telekom bu sezon Pınar Karşıyaka’ya ribauntlarda üstünlük sağlayan iki takımdan biri olurken (37-36), rakibini 56 sayıda tutarak bu anlamda da bir sezon rekoru kırdı. Hiçbir oyuncusu çift hanelere ulaşamayan Pınar Karşıyaka’da ise Tony Taylor ve Amath M’Baye 9’ar sayıyla en skorer isimler oldular. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here