Bu hafta içinde hem Türk hem de Avrupa basketbolu için oldukça önemli bir isim basketbolu bıraktığını açıkladı. 2007 NBA Draftı’nda 2. tur 57. sıradan Detroit Pistons tarafından seçilse de, hiç NBA’de forma giyme şansı bulamayan, 2012’de CSKA Moskova’dan Banvit’e gelerek Türkiye ve Türk basketbolseverleriyle tanışan Sammy Mejia, sekiz sezon Türkiye’de forma giyip bizlere sayısız güzel anı bıraktıktan sonra aktif basketbol hayatına son noktayı koydu. Son olarak 37 yaşında bu sezon Tofaş formasıyla maç başına neredeyse 30 dakika süre alan Mejia, profesyonelliğinden hiçbir şey kaybetmediğini ispatlarcasına 13.7 sayı – 3 ribaunt – 3.3 asist ortalamaları ve %44 üç sayı yüzdesi elde etmişti.

Sammy Mejia - Tofaş
Sammy Mejia – Tofaş (Foto referans: Tofasspor.com)

Türkiye’ye gelmeden önce Avrupa’da İtalya, Yunanistan, Fransa ve Rusya Ligleri’nde basketbol oynayan ve Fransa’da Cholet ile Rusya’da da CSKA Moskova ile şampiyonluklar yaşayan Sammy Mejia, Türkiye’de 2012-2015 yılları arasında Banvit, 2015-2020 arasında ise Tofaş forması giydi. Tofaş’ın küme düşüp alt ligde oynadığı zamanlarda TBL’de oynamayı göze alarak Tofaş’ın tekrar Basketbol Süper Ligi’ne çıkmasında önemli rol oynayan, sadece bu nedenle bile kişiliği hakkında olumlu izlenime sahip olmanın mümkün olduğu Mejia, hem Banvit ve Tofaş taraftarları hem de taraflı tarafsız tüm Türk basketbolseverlerin sevgisini kazanmış bir basketbolcu olarak Türk basketboluna adını yazdırmıştır.

Hem sahada hem de saha dışında oldukça mütevazi karakteriyle dikkat çeken Sammy Mejia,  sahada sessiz sedasız önemli işler başaran ve belki de yeteneklerine göre oldukça “Underrated” olarak değerlendirebileceğimiz bir basketbolcuydu. Yeri geldiğinde topu karşı alana geçiren, yeri geldiğinde en kritik topu eli titremeden kullanan, yeri geldiğinde savunmayı geçip içeri penetre eden, yeri geldiğinde pasör görevini üstlenen Mejia, basketbolu severek yaptığını tüm sahaya ve tribünlere verdiği pozitif havayla da her zaman göstermekteydi. Canlı ya da televizyondan izlediğim maçların tamamında, en ateşli taraftar kitlesine sahip rakiplere karşı oynarken bile, rakip taraftarın saygısını kazanmak gibi, kolay olmayan bir başarıyı da elde etmiş olan Mejia, sosyal medya hesabından yayımladığı veda ve teşekkür mesajında “Basketbol hep kalbimin merkezinde oldu. Kendimi bu oyun sayesinde öğrendim” diyerek basketbola olan saygısını ve verdiği önemi; ve aynı zamanda da kendisine gösterilen saygıyı ne kadar hakkettiğini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Belki COVID-19 süreci olmasa Sammy Mejia’yı birkaç sezon daha parkelerde izlerdik. Kendisi bir yandan da ailesine ve sağlığa önem veren bir kişi ve verdiği kararda bu durumun etkisi büyük. Biz de verdiği karara saygı duyarak ona basketbola kattığı her şey için teşekkür ediyoruz. Parkelerde Sammy Mejia gibi basketbolculara çok ihtiyacımız var. Umarız basketboldan uzak kalmaz ve onu saha kenarında ya da takım yönetimlerinde de görme şansımız olur. Onun hem basketbolu hem de kişiliğiyle kendinden sonra gelecek genç basketbolculara örnek olmaya devam etmesi hem bizim hem de basketbolun kazancı olacaktır. Her şey için teşekkürler Sammy Mejia!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here