NBA oyuncularının olimpiyatlara katılıp ülkeleri adına yarışmaları 1992 Barcelona Olimpiyat Oyunları’na kadar yasaktı. 1988’de Seoul Olimpiyatları sonrasında FIBA Genel Sekreteri Boris Stankovic’in önderliğinde NBA oyuncularına olimpiyat vizesi fikri ortaya atılmış ve 7 Nisan 1989’da yapılan oylama sonucunda Rüya Takım’ın (Dream Team) oluşmasına olanak sağlayacak kararla NBA’de mücadele eden basketbolcuların da olimpiyatlar ve dünya şampiyonalarına katılmasına vize çıkmıştır. Bu karar aynı zamanda Avrupa’da forma giyip neredeyse NBA oyuncuları kadar para kazanan oyuncuların olimpiyatlara katılabilmesi nedeniyle oluşan eşitsizliği ortadan kaldırmıştır. 

ABD Rüya Takımı - Dream Team Barcelona 1992
ABD Rüya Takımı – Dream Team Barcelona 1992

Birçok basketbolsever bu kararın 1988 Seoul Olimpiyatları’nda kolej oyuncularından oluşan ABD Milli Takımının altın madalyayı Sovyetler Birliği’ne kaptırması sonrasında verildiğini düşünse ve bu düşünce kulağa oldukça mantıklı gelse de, oylamada Sovyetler Birliği yanında ABD heyeti de “hayır” oyu vermiş ve tercihini amatör basketbolcularla oynamaktan yana kullanmıştır. Dolayısıyla bu kararın asıl amacının “Dünyanın en iyi basketbolcularını” olimpiyatlarda görmeyi engelleyen bir kısıtlamayı ortadan kaldırmak olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Günümüz basketbolunu düşündüğümüzde ise bu kararı sadece ABD kadrosunun güçlenmesi olarak değil, NBA’deki Avrupalı basketbolcuların sayısının fazlalığı düşünüldüğünde, ABD dışındaki ülkelerin de en iyi basketbolcularını milli takımlarında oynatmasına olanak sağlayan bir devrim olarak algılamak doğru olacaktır. Karar ilk yıllarda ABD’nin tüm altın madalyalara ambargo koymasını sağlasa da, ilerleyen yıllar NBA’de çok sayıda oyuncusu bulunan İspanya, Fransa, Sırbistan gibi ülkelerin zirveye oynayabilmesine ve önemli yıldızları NBA’de oynayan Almanya, Türkiye, Avustralya, İtalya gibi ülkelerin de üst seviyede mücadeleci kalabilmesine olanak sağlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here