Bob Cousy - Bill Russell - Tom Heinsohn
Bob Cousy – Bill Russell – Tom Heinsohn

30 Nisan 1956 günü yapılan NBA draftı birçok basketbolsever için NBA tarihinin etkili draft performanslarından birine sahne olmuş, Boston Celtics oldukça başarılı bir draft stratejisi sergileyerek uzun bir dönem NBA’e damgasını vuracak bir kadronun temellerini atmıştır. 1955-1956 sezonunu 2. sırada tamamlayan; fakat Play-Off’un henüz ilk turunda elenen Boston Celtics, bölgesel drafttan Tom Heinsohn‘u seçip, St.Louis Hawks’ın ilk tur 2. sıra draft seçimi Bill Russell‘ı da takasla kadrosuna katarak senelerce NBA şampiyonluklarına ambargo koyacak bir kadro oluşturmuştur.

O zamanlar NBA’in popülaritesini artırmak için, takımlara sahalarının 50 mil etrafındaki okullarda okuyan basketbolcuları draft günü öncesi seçme hakkı tanıyan “Bölgesel Draft (Territorial Pick)” seçimini o sezon “Yılın Çaylağı” seçilecek olan Tom Heinsohn’la yapan Boston Celtics, bir önceki sezon NBA normal sezon 2.si olan kadrosunu güçlendirmek için kritik bir hamle daha yaptı. Bob Cousy, Bill Sharman, Jack Nichols gibi isimlerin yanına Tom Heinsohn haricinde, 1956 Melbourne Olimpiyatları’nda ABD Milli Takımı’nın altın madalya kazanmasında başrol oynayan Bill Russell’ı da dahil etmek isteyen Boston Celtics, Ed Macauley ve önceki sezon draft edilmesine rağmen askerlik görevinden yeni döndüğü için çaylak sezonunu oynayacak olan Cliff Hagan’ı Hawks’a vererek önemli bir draft hamlesiyle yıllarca NBA’e yön verecek bir strateji gerçekleştirdi.

2.08’lik pivot Bill Russell’ın 13 yıllık Boston Celtics kariyerinde 15.1 sayı – 22.5 ribaunt ortalamalarıyla mücadele edip 11 şampiyonluk elde ettiğini (son ikisinde aynı zamanda takımın coach’uydu), 2.01’lik forvet Tom Heinsohn’un da 9 sezonda 8 şampiyonluk yaşayıp 18.6 sayı – 8.8 ribaunt ortalamalarıyla ona eşlik ettiğini düşündüğümüzde 1956 draftlarının etkisi gayet net bir şekilde gözükürken, NBA ikinciliği sonrası mevcut kadroyu korumak yerine Ed Macauley gibi bir yıldızını feda ederek, Bill Russell’daki cevheri gören Boston Celtics coachu Red Auerbach‘ı da bu stratejisinden dolayı tebrik etmek gerekir. Son küçük ayrıntı da şu ki, Auerbach Russell’ı sezonun ilk yarısında oynatmama riskini göze alarak bu seçimi yapmıştı. Zira o zamanlar Olimpiyat Oyunları’na profesyonel sözleşme imzalamış oyuncular katılamamaktaydı ve Bill Russell da 1956 Melbourne’da forma giydiği için 1956-1957 sezonunun ilk yarısında forma giyememişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here