3 Nisan 1997 günü Türk basketbolu için büyük umutlarla ve tarihe geçecek bir gün olarak başlarken, kağıt üzerindeki hesapların parkede tutmaması sonrası alınan yenilgiler nedeniyle “Kara Perşembe” olarak adlandırıldı. Bir önceki sezon Korac Kupası’nı kazandıktan sonra bu kez FIBA Euroleague’te Final-Four hedefine doğru emin adımlarla yürüyen Efes Pilsen, Abdi İpekçi’de konuk ettiği ASVEL’i yendiği takdirde bu hedefine ulaşacakken, Tofaş SAS da bir önceki sezon Efes Pilsen’in kazandığı Koraç Kupası’nı üst üste ikinci kez Türkiye’ye getirmek için, Yunanistan’da 77-66 yendiği Aris’i Bursa’da konuk ediyordu.

Petar Naumoski - Efes Pilsen - ASVEL
Petar Naumoski – Efes Pilsen – ASVEL

İlk maç saat 18:00’de Abdi İpekçi Spor Salonu’nda Efes Pilsen ile ASVEL arasındaydı. Grup maçlarını lider tamamlayan, Son 16 Turu’nda ise Maccabi Tel Aviv’i 2-1 ile geçen Efes Pilsen, ASVEL’i ilk maçta İstanbul’da 87-71 mağlup etmiş, Fransa’da ise rakibine 70-80 yenilmişti. Tüm Türk basketbolseverler ikinci maçtaki mağlubiyete “yol kazası” gözüyle bakarlarken, ilk devreyi 38-33 önde tamamlayan Efes Pilsen, ikinci yarıda ASVEL’in eşleşmeli alan savunmasına karşı hücum yapmakta zorlanıp dış şutlarda düşük yüzdeyle oynayınca (özellikle Karasev’in maç sonlarında kaçırdığı boş şut) sahadan 57-62 mağlup ayılıyor ve tüm grup liderlerinin çeyrek finallerde elendiği sezonda, Final-Four’a kalıp olası bir Euroleague şampiyonluğu şansını kaçırıyordu. Maçın istatistiklerine bu linkten, maçın tamamına da aşağıdaki videodan (Fransızca) ulaşabilirsiniz.

Efes Pilsen – ASVEL maçı bizler için büyük bir hüsranla bittiğinde Bursa’da Tofaş ile Aris arasındaki maç henüz yeni başlamaktaydı. Efes Pilsen’in elenmesinin yaşattığı şoku, en azından Tofaş’ın sahasında büyük bir avantajla çıktığı maçta Korac Kupası’nı kazanmasıyla atlatacağımızı düşünüyorduk. Bir gün önce yine Bursa’da futbolda Hollanda’yı 1-0 yendiğimiz maça ev sahipliği yapmış Bursalılar salonu tıklım tıklım doldururlarken, malesef tribünlerdeki şampiyonluk havası sahaya yansıyamadı. İlk yarıda işler çok iyi gitmese de Steven Rogers‘ın çabalarıyla farkın açılmasına engel olan ve devreyi 34-37 geride tamamlayan Tofaş, Samir Avdic‘in henüz maç başında sakatlanması ve Rashard Griffith‘in de geçirdiği ağır hastalığın etkisiyle çok etkisiz kalması nedeniyle direnci kırılan pota altında Jose Ortiz ve Charles Shackleford‘u durduramayarak 2. yarıda farkın giderek açılmasına engel olamadı. Maçın sonlarında sahaya atılan yabancı maddeler gereği seyircisiz tamamlanan karşılaşmayı 70-88 kaybeden lacivert beyazlılar, kupayı sahasında Aris’e hediye ederek Kara Perşembe’nin ikinci halkasını oluşturmuş oldu. 3 Nisan 1997 Tofaş – Aris maçının istatistiğini bu linkte, maçın videosunu da aşağıda bulabilirsiniz. (Türkçe bulamadık kusura bakmazsınız umarım)

1 YORUM

  1. Önce pota altındaki fizik üstünlüğümüzü kullanamadığımız Delaney Rudd’u durduramadığımız maçta Efes yenilmiş, sonra da Griffith’in pota altında ezildiği maçta ikinci Aris vakası yaşamıştık. Kabus bir akşamdı. Ertesi gün sınavım vardı. Oturup çalışamamıştım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here