Avrupa kupası maçları Türk basketbolu ve basketbolseverleri için başlangıçta turistik bir gezi anlamına geliyordu. Uzun yıllar tur atlamaktan öte, alınacak bir galibiyet bile büyük başarı sayılırken, bu dönemdeki istisnai performanslardan birini Galatasaray gerçekleştirmişti. 1960 senesine kadar iki sezon Modaspor ve Fenerbahçe’nin mücadele ettiği ve galibiyet alamadığı Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası‘na 1960-1961 sezonunda 1960 Türkiye Basketbol Şampiyonası’nın kazananı Galatasaray katılmıştı. Galatasaray’ın ilk turdaki rakibi is Yunan ekibi Olympiacos oldu. Bu eşleşme aynı zamanda Olympiacos’un da Avrupa kupaları tarihindeki ilk maçıydı. 

Galatasaray - Olympiacos - Galatasarayın ilk Avrupa maçı
23 Kasım 1960 | Galatasaray – Olympiacos | Galatasaray’ın ilk Avrupa maçı (foto kaynak: olympiacosbc.gr)

23 Kasım 1960’da İstanbul’da 6000 taraftarın önünde oynanan ilk maçı baştan sona önde götüren Galatasaray ilk yarısını 41-18 önde kapattığı maçı 72-41 kazanmış ve deplasmandaki rövanş için önemli bir avantaj yakalamıştı. Galatasaray’da Ali Kazaz 16 sayıyla takımın en skorer oyuncusu olurken, Üner Erimer 10, Yavuz Demir 10, Ercan Devekuşuoğlu 9, Savan Zorlu 8, Ünal Büyükaycan 7, Celal Üstel 5, Özer Salnur 4, Şamıl Aslan 2 ve Tuğrul Demir 1 sayı kaydetmişlerdi. Galatasaray 11 Aralık 1960’daki ikinci maçta da 65-55 bir üstünlük sağlamış, Türk basketbol takımlarının elde ettiği ilk galibiyet yanında, maç oynayarak atlanan ilk turu da beraberinde getirmişti. Kısa bir not düşmek gerekirse, ilk tur atlayan Türk takımı rakibi Maccabi Tel Aviv maçlara çıkmadığı için maç yapmadan bir üst tura yükselen Fenerbahçe olmuştu (1959).

Galatasaray ikinci turda ise İsrail ekibi Hapoel Tel Aviv ile eşleşmiş, İstanbul’daki ilk maçı 40-39 kazanmasına rağmen, İsrail’deki ikinci maçı 39-54 kaybedip ikili averajla elenmişti.

Galatasaray basketbol tarihi yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here