George_Mikan_Minneapolis_Lakers
George Mikan – Minneapolis Lakers

NBA basketbolu artık bir maçta 200 üzerinde skor üretiminin normal karşılandığı bir dönemde. Hatta 200 altı skorlar düşük olarak nitelendirilmekte ve Houston Rockets gibi hücum basketbolunu seven takımların maçlarında da zaman zaman 300 sayıyı geçen performanslar seyrediyoruz. Peki olaya bir de tam ters yönden bakacak olursak, NBA tarihinin en düşük skorlu maçı hangisi? Cevap için 1950 yılının 22 Kasım tarihine gidiyoruz. Minneapolis Lakers‘ın Fort Wayne Pistons‘u konuk ettiği maç, o zamanlar 3 saniye, 24 saniye, goaltending gibi kuralların da olmamasının etkisiyle skor açısından oldukça kısır geçmiş ve takımlar toplamda sadece 37 sayı kaydedebilmişlerdi. 

NBA tarihinin ilk yıllarında Minneapolis Lakers karşısına çıkan takımların, Lakers’ın 2.08’lik pivotu (o zamanlar bu boylara çok alışkın olmayan NBA basketbolu için dev bir isim) George Mikan‘ı durdurabilmek için yegane taktiği küçük bir üstünlük sağladıktan sonra zaman geçirmek ve süre kısıtlamalarının olmadığı bir dünyada, Mikan’ın pota altındaki üstünlüğüne topu potaya atmayarak çözüm bulmaya çalışmaktı. Nitekim Pistons bu taktiğinde başarılı olmuş ve maçı 19-18 kazanmış; fakat birkaç sezon sonra NBA yönetimi basketbolun zevkini düşüren bu taktiğe karşı 24 saniye kuralını hayata geçirmişti. 

22 Kasım 1950’deki maçta hava atışından itibaren topu eline geçirdiği anda orta sahada pivot Larry Foust ile buluşturan ve bire-bir savunma kuralının verdiği avantajla Mikan’ı pota altından çıkarmaya çalışan, yeri geldiğinde 3-4 dakika boyunca çembere yönelmeyen Fort Wayne Pistons karşılaşmayı bitime birkaç saniye kala Foust’un maçtaki tek basketiyle 19-18 kazanırken, maçta iki takım da sadece 4’er saha içi isabet bulabilmiş, Lakers’ın tüm saha içi basketlerinin sahibi Mikan ise takımının 18 sayısından 15’ini atarak en skorer oyuncu(!) olmuştu. Karşılaşmanın çeyrekleri ise 7-8 / 6-3 / 4-5 / 1-3 sonuçlanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here