Finalleri İstanbul’da yapılan Eurobasket 2017’nin kapanışı 17 Eylül 2017 akşamı sürpriz bir finale sahne oldu. Sinan Erdem Spor Salonu’ndaki finale kadar göze hoş gelen bir basketbol oynayan ve tüm maçlarını kazanan Slovenya‘nın rakibi güçlü kadrosuyla Sırbistan’dı. Sırbistan ilk turda Letonya, Rusya ve Türkiye’nin de yer aldığı, ilk turun tartışmasız en çekişmeli grubu olan D Grubu’ndan lider ayrılmış, sonra da sırasıyla Macaristan’ı 86-78, İtalya’yı 83-68 ve Rusya’yı da 87-79 mağlup ederek finale yükselmişti. Slovenya ise A Grubu’nda Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Polonya ve İzlanda’nın önünde yenilgisiz lider olmuş, sonra da Ukrayna’yı 79-55, Letonya’yı 103-97 ve İspanya’yı 92-72 mağlup etmişti.

Eurobasket 2017 - Slovenya Avrupa şampiyonu
Eurobasket 2017 – Slovenya Avrupa şampiyonu

Final maçında Sinan Erdem Spor Salonu tribünlerinde önemle ölçüde Slovenya taraftarının ağırlıkta olduğu gözükürken, Türk basketbolseverler de Fenerbahçeli Bogdan Bogdanovic ve basketbolun parlayan genç yıldızı Luka Doncic arasında bölünmüşlerdi. Büyük bir çekişmeyle başlayan maç, ikinci çeyreğin ortalarından itibaren Slovenya lehine dönmeye başladı ve bu çeyreğe 36 sayı sığdıran Slovenya devreyi 56-47 önde tamamladı. İkinci yarıda Luka Doncic‘in ayak bileğinden sakatlanması ve Goran Dragic‘in de kramplar yüzünden kenara alınması Slovenya’nın ritmini bozsa da (öyleki son 3.5 dakikada 80-82 geriye düştüler), final periyodunun sonlarında Anthony Randolph ve Klemen Prepelic‘in sayıları Slovenlere 93-85’lik maç skoruyla ilk Avrupa şampiyonluklarını getirdi.

Geçirdiği sakatlığa rağmen maçı 35 sayı – 7 ribaunt – 3 asistle tamamlayan Gordan Dragic kariyerinin son milli maçında Eurobasket final maçının yıldızı olup Eurobasket 2017 MVP Ödülü’nü kazanırken, Klemen Prepelic ise turnuvadaki yükselen performansına 21 sayılık bir final performansı ekleyerek dikkat çekiyor ve bir sonraki sene ona açılacak olan Real Madrid kapılarını aralıyordu. Luka Doncic ise final maçında sakatlanarak kenara gelmesine rağmen turnuva genelindeki performansıyla Turnuvanın En İyi Beşi’ne seçildi. Bu isimler yanında Anthony Randolph, Edo Muric, Gasper Vidmar, Jaka Blazic gibi üst düzey basketbolun sınırında olan isimlerle gelen Avrupa şampiyonluğu hem Luka Doncic’in kariyerinin başında bir takımın liderliğini paylaşabildiğini göstermek hem de coach Igor Kokoskov‘un coachluk kariyeri için önemli bir referans teşkil etmesi anlamında oldukça değerliydi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here