15 Haziran 2004 günü NBA için her yıl tekrarlanan bir şampiyonluğa sahne olsa da, Türk basketbol tarihi için önemli bir adımın atıldığı gündür. Zira o gün Detorit Pistons formasıyla NBA Play-Off final serisi beşinci maçında Los Angeles Lakers karşısında sahaya çıkan Mehmet Okur, Pistons’ın sahadan 100-87 galip ayrılmasıyla “NBA şampiyonluğu elde eden ilk ve tek Türk basketbolcu” unvanını elde etmiştir.

2004 NBA şampiyonu Detroit Pistons ve Mehmet Okur
2004 NBA şampiyonu Detroit Pistons ve Mehmet Okur (foto referans: Detroit Free Press / David P. Gilkey)

2003-2004 sezonunda NBA’deki ikinci yılını geçiren Mehmet Okur, bençten başladığı sezonun ilerleyen maçlarında Elden Campbell’dan formayı kapmış ve oldukça başarılı performanslar da sergilemişti. Sezon ortasında yapılan Rasheed Wallace takası sonrası Mehmet’in süresi azalıp tekrar bençin yolunu tutsa da, seri galibiyetler elde etmeye başlayan Detroit Pistons normal sezonu Doğu Konferansı ikincisi olarak tamamlamıştı.

Sert ve agresif bir savunma ve üst düzey mücadeleye dayanan basketbolu nedeniyle ikinci Bad Boys dönemi olarak da adlandırılmaya başlayan Detorit Pistons takımı Play-Off’larda da önce Milwaukee Bucks’ı 4-1, ardından New Jersey Nets’i 4-3 ve konferans finalinde de Indiana Pacers’ı 4-2 ile geçerek finale yükseldi. Final serisinde Kobe Bryant ve Shaquille O’Neal’lı Los Angeles Lakers’a karşı dışarıdan Rip Hamilton ve Chauncey Billups, içeriden ise Ben Wallace & Rasheed Wallace ikilisiyle müthiş bir direnç gösteren ve serinin kontrolünü eline geçiren Pistons 15 Haziran 2004 günü oynanan final serisi beşinci maçı öncesi de 3-1 ile üstün durumdaydı.

Henüz ilk yarıdan maçın temposunu kontrol etmeye başlayan ve devre arasında da 55-45’lik üstünlüğü yakalayan Detroit Pistons, final çeyreğine de 82-59 önde girerken, sahadan 100-87 galip ayrılıyor ve 4-1’lik seri skoruyla şampiyonluğu elde ediyordu. Bu maçta 6.5 dakika sahada kalan Mehmet Okur ikinci çeyrekteki performansıyla 2/2 iki sayı 1/1 üç sayı isabeti sağlayıp 7 sayı kaydetmesi yanında Shaq’a henüz ilk yarıda üçüncü faulünü aldırırken, Play-Off final serisinde çok süre alamamasına rağmen, şampiyonluk kazanan takımın önemli rotasyon oyuncularından biri olarak, ilerleyen senelerde yükselişe geçecek kariyerinin ilk önemli başarısına imza atıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here