2017 Ocak ayında Regis Jesuit High School sophomore oyuncusu Fran Belibi, bir fast break’i tek el smaçla tamamlayarak tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Colorado Eyaleti’nde lise seviyesinde smaç basan ilk kız basketbolcu olan 1.85 boyundaki (ayakkabı ile) bu genç kız, sadece tek el değil, çift el, düz, ters, Alley-Oop her türlü smacı zorlanmadan basabiliyordu. Fran Belibi, sahada adeta “Kadın basketbolu sıkıcı, çünkü bizi heyecanlandıran smaçlar izleyemiyoruz” diyen bir gruba karşı mücadele ediyor ve onları yanlış çıkarabilmek için elinden geleni yapmaktaydı.

Fran Belibi - ABD U19 Milli Takımı
Fran Belibi – ABD U19 Milli Takımı (Fotoğraf FIBA resmi sitesinden alınmıştır)

Fran Belibi yaptığı smaçlarla dikkat çektikten sonra Mart 2019’da McDonald’s All-American Game kapsamındaki Powerade Jam Fest Smaç şampiyonluğunu elde ederek, 2004’te Candace Parker’ın elde ettiği başarıyı tekrarlamış oldu. Aşağıdaki fotoğrafta Belibi’nin final smacını görebiliyoruz. Bu sezon ise PAC-12 Konferansı’nı 2. sırada tamamlayan ve NCAA’de de iddialı konumda bulunan Stanford Üniversitesi formasıyla gerçidiği Freshmen sezonunda 6’sında ilk beş çıktığı 32 maçta ortalama 14 dakika süre alan Fran Belibi, 6.6 sayı – 4.5 ribaunt – 0.8 asist – 0.7 top çalma – 0.7 blok ortalamaları ile oynadı. Konferans finalinde 2020 WNBA Draftı‘nın ilk iki sıra seçimini kadrosunda bulunduran Oregon karşısında mücadele eden Stanford Üniveritesi ile Pac-12 ikinciliği elde eden Belibi’nin basketbol kariyeri ise bir soru işareti…

Fran Belibi - Powerade Jam Fest Smaç şampiyonu
Fran Belibi – Powerade Jam Fest Smaç şampiyonu (Fotoğraf referans : USA Today)

Müthiş atletik, ilk adımı çok güçlü, hızlı, fizik avantajıyla eşleşme problemi yaratabilen, smaç basabilen bir oyuncu olarak hücumda oldukça etkili bir yetenek olan; savunmada da yine hızlı, hırslı ve basketbol zekasıyla pas aralarını iyi sezip top çalma ve sonrasında smaçla bitirebileceği hızlı hücumları kovalayan; ve altyapı kariyerinde ABD Milli Takımı ile bir U-17 ve bir de U-19 Dünya şampiyonluğu olan bir oyuncunun potansiyel basketbol kariyerini sorgulamak biraz ilginç olsa da, Fran Belibi’ye sorduğumuzda, gözlerini kapattığında aklında canlanan en heyecan verici hayalin WNBA Draft gecesinde ismini duymak değil, tıp diplomasını alıp stetoskobu boynuna geçirmek olduğu cevabını alıyoruz.

Dünyada smaç basabilen kadın basketbolcuların sayısı giderek artmaya başladı. Fakat ne 1.93’lük Candace Parker, ne 1.96’lık Lisa Leslie ne de 2.03’lük Brittney Griner’ın smaçları, 1.85’lik Fran Belibi’nin estetik smaçları ve Alley-Oop’ları kadar ilgi çekebiliyor. Bir basketbolsever olarak böyle estetik hareketlere imza atan ve gelecek vaat eden bir yıldız adayını kaybetmek istemeyiz; fakat geçirdiğimiz COVID döneminde sağlık sektörüne olan gerekliliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördükten sonra onun kararına olan saygımızı da belirtmeden geçmeyelim. Bakalım henüz Freshmen olan Belibi’nin önümüzdeki senelerde kariyeri hakkındaki kararı ne olacak? Basketboldaki başarıları ve kazandığı şöhret onu Tıp hayalinden geri döndürecek mi?  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here