Philadelphia 76ers’ta NBA geri dönüş ve sekiz maçlık normal sezon maçları hazırlıkları devam ederken, antrenmanlarda Ben Simmons‘un yeni pozisyonu dikkat çekti. Sixers antrenmanlarında Ben Simmons’un uzun forvet pozisyonuna çekildiği ve COVID-19 arası son maçlarda Simmons’un yokluğunda ilk beş başlayarak etkili olan Shake Milton‘un oyun kurucu pozisyonunda yer aldığı beş’in ağırlık kazandığı dikkat çekerken, bu beşte Al Horford‘un ise kadrodan çıkarıldığı görüldü.

Ben Simmons - Philadelphia 76ers
Ben Simmons – Philadelphia 76ers (Foto referans: phillyvoice.com)

Bugüne kadar hep fiziği ve yetenekleri sayesinde 1 numaradan 4 numaraya kadar her pozisyonu rahatlıkla oynayabileceği konunulan Ben Simmons‘un rotasyondaki yeni rolü Philadelphia 76ers hücumlarına farklı bir hava katacak gibi gözüküyor. Shake Milton‘un oyun kurucu pozisyonunda Simmons’a oranla Sixers hücumlarını hareketlendireceği tahmin edilirken, ligde savunmada Simmons’un hızına ve atletizmine karşılık verebilecek bir uzun forvet olup olmadığı sorusu da (ki sorunun cevabı birçok takım için hayır olacak muhtemelen) Philadelphia 76ers hücumları için önemli bir artı olacak. Sixers’ın bu hamlesinin şüphesiz ki en önemli sonucu, COVID-19 arası öncesi NBA 18.si olan hücum güçlerini yükseltmeleri olacaktır.

Philadelphia 76ers’ta her ne kadar Al Horford iyi bir üç sayı atıcısı olsa da, bu sezonki performansına baktığımızda ve Shake Milton‘un ara öncesi yükselen performansını dikkate aldığımızda, Milton’ın ilk beşte başlaması, takımın dış şut tehdidini artıracak bir etki olacaktır. Milton’un ara öncesi 9 maçta 18 sayı – 4 asist ve %60 civarı bir üç sayı yüzdesi yakaladığını hatırlayalım.

Son olarak da akıllardaki önemli soruyu gündeme getirelim: Al Horford gibi bir tehdidi benche atmak mantıklı mı? Bu sorunun cevabı da bize göre “Philadelphia 76ers böylece NBA’in en iyi altıncı adamlarından birine sahip olacak ve pota altı rotasyonunu 48 dakika boyunca güçlü tutabilecektir” olacaktır. Al Horford’un altıncı adam olarak değerlendirilmekte sorun çıkarmadığı sürece Sixers’ı normal sezonun kalan sekiz maçı ve Play-Off’larda yeni yapılanmasıyla izleyebilir ve yükselen performansını gözlemleyebiliriz. Bu değişiklikler silsilesinde Furkan Korkmaz’ın takımdaki yeni rolünü de merakla beklemekteyiz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here