NBA tarihinin en başarılı uzun forvetleri dendiğinde aklımıza gelen isimlerin biri, atletizmi bir yana, azmi, hırsı, topu kullanma yeteneği ve zamanla geliştirdiği orta mesafe şutuyla, sadece yakın geçmişimizin aktif oyuncuları içinde değil tüm zamanların en iyilerinden biri sayılabilecek bir oyuncu olan Kevin Garnett’tir kuşkusuz. Okuduğu liseden tutun, annesi ve babasının ayrılması sonucu yaşadığı bunalım yıllarına, hapis cezasıyla karşı karşıya kalışından, basketbolu dipten kurtulmak adına tek kurtuluş yolu görmesine kadar tam manasıyla kendi fırsatını yaratmış savaşçı bir adamın hikâyesi Kevin Garnett efsanesi.

Kevin Garnett - Minnesota Timberwolves
Kevin Garnett – Minnesota Timberwolves

Anne ve babasından gizli olarak başladığı basketbol serüveninde atletik yetenekleri bir kenara, kendini seçecek takımın genel menajeri Kevin Mchale ve koçu Flip Saunders’a göre bile oyun bilgisi “ham” olan ve üniversite okuyacak akademik bilgiden yoksun olan bir oyuncudan bahsediyorum. Lise yıllarında Carolina gibi beyazların ağırlıklı yaşadığı bir Amerikan eyaletinde suç işlemiş bir gençten, elindeki yetenekleri kullanıp bir basketbol efsanesine dönüşen bir oyuncudan ve NBA’de oynadığı 20 senenin sonunda taraflı tarafsız herkesin saygısını kazanmış bir adamdan bahsediyorum.

Lige ilk adımını attığı takımda 12 sezon aralıksız forma giyen Kevin Garnett belki de sahip olduğu yetenekleri büyük bir aidiyet hissettiği Minnesota yerine pazar değeri daha yüksek şehirlerde deneseydi şu ana dek kazandığı yüzük adedi bir elin parmaklarını geçebilirdi. Fakat Minnesota şehrine bağlılığı belki de saha dışında kendine olan güvensizliğinden kaynaklanıyordu. Takımı Timberwolves Garnett lige adım atmadan önce henüz play-off başarısı gösterememiş vasatın altı takımlardan biriydi. O lige adım attıktan sonra geçen iki sene içinde ham olan basketbol aklını fiziksel nitelikleri doğrultusunda geliştirip hem çevresindeki oyuncuları daha değerli hale getirdi hem de takımına sınıf atlatan bir süper yıldıza dönüştü. Timberwolves yılları boyunca oynadığı oyun kurucular içerisinde hayata yaklaşımları birbiriyle benzeşen başta Stephon Marbury olmak üzere Latrell Sprewell, Troy Hudson gibi oyuncularla yüzük peşinde koşup hep hüsrana uğradı.

İşin ilginç yanı Kevin Garnett 20 sezonu aşkın kariyerinde play-offlarda mücadele ettiği 14 senede sadece 5 kez ilk turu geçme başarısı gösterebilmiştir. Buna rağmen kariyerinin ikinci baharında kendisiyle özdeşleşmiş Timberwolves formasına veda edip yaşadığı tek şampiyonluğu kazandığı yer olan Boston’a gelmesi Minnesota kariyeri boyunca yaşadığı aksiliklerin kısmen son bulmasına vesile olmuş ve hayallerini süsleyen şampiyonluk yüzüğüne kavuşmasını sağlamıştır.  

Kevin Garnett Boston Celtics macerasının ardından Nets formasıyla yaşadığı düşüş ve saha içinde sportmenliğe aykırı tavırları sonucu aldığı teknik faullerle gündeme gelerek genç basketbol severler için günümüzde iyi bir rol model oluşturmasa da aslına bakılacak olursa ekmeğini taştan çıkaran hırsı, basketbol olan aşkıyla genç oyunculara profesyonel kariyerlerine yön verirken ilham kaynağı olacak bir yaşam hikayesine sahiptir. İşte KG’nin kariyerinden kesitler…  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here