ING Basketbol Süper Ligi’ndeki 14. maçında Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda OGM Ormanspor’u konuk eden Pınar Karşıyaka, ilk yarısını 47-30 önde tamamladığı maçı 86-57 kazanarak BSL’deki üst üste altıncı, bu sezon ise 14. maçında 11. galibiyetini elde etti. Bu galibiyetle, Fenerbahçe Beko’nun Anadolu Efes’e yenildiği haftada, Fenerbahçe ile galibiyet sayısını eşitleyen Pınar Karşıyaka’nın ikincilik basamağıyla arasında sadece sezon başındaki cezasından dolayı aldığı 1 puanlık cezanın yol açtığı fark kalırken, (bknz: ING Basketbol Süper Ligi Puan Durumu), OGM Ormanspor ise 4 galibiyette kaldı. 

ING Basketbol Süper Ligi - Pınar Karşıyaka - OGM Ormanspor - Sek Henry
ING Basketbol Süper Ligi – Pınar Karşıyaka – OGM Ormanspor – Sek Henry (foto referans: Karşıyaka resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmaya OGM Ormanspor pota altında Jamelle Hagins‘in Pınar Karşıyaka uzunlarına karşı sağladığı üstünlüğü kullanmaya çalışarak başlayıp ilk 8 sayısını Hagins üzerinden bulurken, Pınar Karşıyaka da Sek Henry‘nin isabetli dış şutlarıyla sayılar buldu. Elmedin Kikanovic‘in de oyuna girmesiyle topu mümkün olduğunca boyalı bölgeye indirmeye çalışan ve bunda da başarılı olan OGM Ormanspor çeyrek boyunca oyunun içinde kalırken, Pınar Karşıyaka Sek Henry ve Amath M’Baye ile skor üretmeye devam edip ilk 10 dakikayı 23-21 önde tamamladı.

İkinci çeyreğin başında OGM Ormanspor’un hücum yüzdesinin düşmeye başlamasını 7-2’lik bir seriyle değerlendiren Pınar Karşıyaka yavaş yavaş farkı açmaya başlarken, Raymar Morgan‘ın hem hücum hem de savunmada etkili olmaya başlaması sonrası ilk beş dakika sonunda farkı çift hanelere çıkardı: 35-25. OGM Ormanspor’un pota altında Hagins’i kullanmasını bu çeyrekte yaptığı yardım savunmalarıyla engelleyen ve rakibin skor üretimini kısıtlayan Pınar Karşıyaka, oyunun temposunu da kontrolü altına alıp farkı 20 sayı seviyelerine getirdi ve soyunma odasına 47-30’luk üstünlükle gitti.  

Soyunma odası dönüşündeki ilk birkaç dakika içinde daha istekli oynayan ve Cevher Özer‘in sayılarıyla farkı 14’e indiren OGM Ormanspor bu tempoyu çeyreğin kalanında koruyamaması, Pınar Karşıyaka’nın da baskılı savunmayla rakibini düzenden çıkarıp hataya zorlayarak kaydettiği savunma kaynaklı sayılar yeşil kırmızılılara 10-0’lık bir seri ve oyunu tekrar kontrollerine geçirmelerini beraberinde getirdi. Farkı 20 sayının üzerine çıkaran Pınar Karşıyaka çeyreğin son dakikası içinde Nusret Yıldırım ve Yunus Sonsırma ile üçlükler bularak son 10 dakikaya da 68-44 önde giren taraf oldu. 

Son çeyrekte Pınar Karşıyaka’da rotasyonun daha fazla devreye girdiğini ve çeyreğin önemli bölümünde Ufuk Sarıca’nın beş Türk’ten oluşan bir rotasyonu tercih ettiğini izledik. Kaf Kaf bitime 6.5 dakika kala 77-47 ile farkı 30 sayıya çıkarırken, bir süre sonra OGM Ormanspor’un da yerli oyunculara dönmesi sonrası, Ufuk Sarıca bu dönemi, uzun süredir hastalıklar nedeniyle takımdan uzak kalan Metecan Birsen ve Semih Erden‘in tekrar maç tempolarını yakalaması için de bir fırsat olarak değerlendirdi ve rölantide geçen çeyrek sonrası karşılaşma 86-57 Pınar Karşıyaka üstünlüğüyle sonuçlandı. 

Pınar Karşıyaka’da kadrodaki 12 oyuncunun da süre alıp skor ürettiği maçta Tony Taylor, Sek Henry, Amath M’Baye ve Metecan Birsen 11’er sayıyla en skorer oyuncular olurlarken, Raymar Morgan da 9 sayı – 6 ribaunt – 2 top çalmayla karşılaşmayı tamamladı. OGM Ormanspor’da ise Stanton Kidd 13 sayı – 8 ribaunt, Jamelle Hagins tamamı ilk çeyrekte olmak üzere 10 sayıyla mücadele ettiler. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here