Basketball Champions League Sekizli Final ilk maçında Çekya temsilcisi ERA Nymburk ile karşılaşan Pınar Karşıyaka, 84-73’lük galibiyetle yarı finale yükseldi ve Zaragoza’nın rakibi oldu. Karşılaşmanın ilk yarısını 38-41 geride tamamlayan Pınar Karşıyaka, üstünlüğün iki takım arasında gidip geldiği ikinci devrenin sonlarındaki etkili savunması ve Sek Henry‘nin kritik sayılarıyla sahadan 84-73 galip ayrılarak son dört takım arasına adını yazdırdı. Pınar Karşıyaka’da Metecan Birsen ve Raymar Morgan da double-double performanslarıyla göz doldurdular. 

Basketball Champions League - ERA Nymburk - Pınar Karşıyaka
Basketball Champions League – Final Eight – ERA Nymburk – Pınar Karşıyaka (foto referans: www.fiba.basketball)

Pınar Karşıyaka karşılaşmanın ilk yarısında maç öncesi yapmak istediklerinin neredeyse hiç birini sahaya yansıtamadı. ERA Nymburk’un hücumun ilk saniyelerinde direkt olarak potaya yönelip sayıya odaklı basketbolu karşısında oldukça zorlanan yeşil kırmızılılar, rakibe verdiği çok sayıda hücum ribaundu sonrası Çek ekibinin ikinci şans sayıları bulmasına engel olamadılar. Hücumda da gerekli akıcılığın uzağında kalan Pınar Karşıyaka yaptığı sadece 4 asiste karşı 8 top kaybı yapıp, üç sayı çizgisi gerisinden 2/14 isabet kaydederken, devre sonunda Tony Taylor’un da üçüncü faulüne ulaştığı ilk 20 dakikayı Raymar Morgan’ın pota altındaki etkili performansıyla sadece üç sayı geride kapatarak her şeye rağmen soyunma odasına umutlu gitti: 38-41

İkinci yarının ilk dakikasına kabus gibi bir başlangıç yapan ve bir dakika içinde 3 top kaybedip 4 faul hakkını da dolduran Pınar Karşıyaka, önce Raymar Morgan‘ın bloklarıyla potasını Nymburk hücumlarına kapatıp ardından da Sek Henry‘nin iki üçlüğüyle kabustan uyanıp skor üstünlüğünü eline geçirdi. Çeyreğin ilk beş dakikası 48-44 Karşıyaka üstünlüğüyle geçildikten sonra savunma sertliğini artıran ve hücumda düzenden çıkmamıza neden olan ERA Nymburk temsilcimizin momentum kazanmasına izin vermezken, son dakika içinde üstünlüğün el değiştirdiği çeyreği önde bitiren taraf Metecan Birsen’in buzzer-beater’ıyla Pınar Karşıyaka oldu: 56-55.

Son çeyrek karşılıklı sayılarla başlarken, Hayden Dalton‘un sayıları ERA Nymburk’un maçın son beş dakikasına girerken 63-61’lik üstünlüğü yakalamasına neden oldu. Dalton’ın sayılarına Amath M’Baye ve Sek Henry‘nin üçlükleriyle cevap veren Pınar Karşıyaka, maç boyunca faul problemi nedeniyle fazla etkili olamayan Tony Taylor‘un önce serbest atıştan bulduğu sayılar, ardından da Raymar Morgan’a asistiyle sonlanan top çalması sonrası  son iki dakikaya 76-71 önde girdi. Kalan sürede kaçan serbest atışlara rağmen, hücuma çıkarken topu baskıdan iyi kaçıran ve kolay sayılara ulaşan Pınar Karşıyaka sahadan 84-73 galip ayrıldı ve Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde yarı finalist oldu. 

Pınar Karşıyaka’da Amath M’Baye 20 sayı – 5 ribauntla en skorer oyuncu olurken, kritik anlardaki üçlükleriyle galibiyette önemli rol oynayan Sek Henry 5/9 üç sayı isabetiyle 19 sayı, pota altındaki etkili ismimiz Raymar Morgan 18 sayı – 16 ribaunt – 5 blok ve Metecan Birsen de 12 sayı – 13 ribaunt ile maçın kazanılmasında kritik isimler oldular. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here