Basketball Champions League Final-Eight son gününde final maçında İspanyol ekibi San Pablo Burgos karşısında çıkan Pınar Karşıyaka, rakibine 59-64 yenilerek Şampiyonlar Ligi ikincisi oldu. Karşılaşmanın ilk yarısını 28-29 geride tamamlayan Kaf Kaf üçüncü çeyrekteki tutuk oyunu sonrası son 10 dakikaya 7 sayı geride girdiği maçın final çeyreğindeki mücadelesiyle skorda tekrar öne geçmeyi başarsa da, verdiği kritik hücum ribauntları ve son dakikalardaki aceleci hücumlar sonrası üstünlüğünü koruyamadı ve maçı 59-64 kaybetti. Geçtiğimiz sezon COVID-19 pandemisi nedeniyle iptal edilen ve favorisi olduğu FIBA Europe Cup’ı şansız bir şekilde elinden kaçıran Pınar Karşıyaka böylece 2013 ve 2020’den sonra bir kez daha çok yaklaştığı Avrupa Kupası şampiyonluğunun uzağında kaldı.

Basketball Champions League final - Pınar Karşıyaka - San Pablo Burgos
Basketball Champions League final – Pınar Karşıyaka – San Pablo Burgos (foto referans: www.fiba.basketball)

Maçın ilk çeyreğinde iki takım da sertlik seviyesi ve fiziksel temasların fazla olduğu bir mücadele sergilerlerken, birbirlerinin hücumda ritim bulmalarına engel oldular. San Pablo Burgos savunması hem pota altı oyuncularına top indirmemizi engelleyip hem de kısaların katlardan çıkıp boş şut bulmalarının önüne geçerken, Amath M’Baye‘nin sayıları dışında saha içi bulmakta zorlanan Pınar Karşıyaka ilk 10 dakikayı 13-15 geride tamamladı.

İkinci çeyreğe Onuralp Bitim ve Amath M’Baye‘nin sayılarıyla başlayan Pınar Karşıyaka sert savunmayla rakibine 3.5 dakika boyunca potayı göstermezken, çeyreğin beşinci dakikasını da 21-18 önde geçti. Sahadaki fiziksel üstünlüğünü savunmasına başarılı bir şekilde başaran Kaf Kaf, savunmadaki istikrarını hücuma yansıtamayınca devre boyunca üstünlük iki takım arasında yer yer el değiştirdi. Özellikle kısalarımıza uygulanan baskılı savunma hücumda düzenden çıkmamıza neden olurken, Alex Renfroe‘nun sayılarıyla öne geçen San Pablo Burgos ilk devreyi 29-28 önde tamamladı. 

İkinci yarıya pota altı savunmasında zorlanarak başlayan Pınar Karşıyaka rakibine verdiği hücum ribauntları sonrası potasında ikinci şans sayıları görerek oyunun kontrolünü yavaş yavaş rakibine bırakmaya başladı. DJ Kennedy, Sek Henry gibi Pınar Karşıyaka için kritik isimlerin hem hücum hem de savunmada formsuz bir günde olmaları Kaf Kaf’ın oyunu dengelemesinin önüne geçerken, bu çeyrekte en önemli sayı opsiyonu olan serbest atış çizgisinden de düşük yüzdeyle oynayan Pınar Karşıyaka son 10 dakikaya 39-46 geride girdi.  

Son çeyreğe maçın suskun isimlerinden DJ Kennedy‘nin üçlüğüyle başlayan Pınar Karşıyaka, takım olarak savunmada mücadele seviyesini yükseltip, savunma kaynaklı sayılarla üç dakika içinde 10 sayı bularak tekrar maçın içine girdi ve bitime 4 dakika kala 53-51’lik üstünlüğü yakaladı. Raymar Morgan’ın dördüncü faulünü alması sonrası pota altında Jasiel Rivero & Dejan Kravic ikilisini etkili kullanmaya başlayan San Pablo Burgos’a karşı Amath M’Baye’nin sayılarıyla karşılık veren Pınar Karşıyaka, rakibine çok sayıda hücum ribaundu şansı verince son 34 saniyeye 62-59 San Pablo Burgos üstünlüğüyle girildi. Kritik hücum şansını Sek Henry’nin isabetsiz üçlüğüyle değerlendiremeyen Pınar Karşıyaka, kalan süredeki serbest atışlar sonrası sahadan 59-64 mağlup ayrıldı ve ikinci Avrupa Kupası finalinden de üzgün ayrıldı. 

Pınar Karşıyaka’da Amath M’Baye 17 sayı – 8 ribauntla en skorer oyuncu olurken, Raymar Morgan 10 sayı – 6 ribaunt ve Metecan Birsen de 10 sayı – 6 ribaunt ile çift haneye ulaşan diğer oyuncular oldular. San Pablo Burgos’ta ise Vitor Benite 15 sayı – 2 ribaunt – 2 asistlik performansıyla hem MVP ödülünü aldı hem de takımının en skorer oyuncusu oldu. Düşük skorla geçen maçta Pınar Karşıyaka savunmada istediklerini yapmasına rağmen, rakibine verdiği 13 hücum ribaundu, Henry & Taylor & Kennedy üçlüsünün 5/24 saha içi isabetinde kalmaları ve ikinci yarıda kaçan serbest atışlar kaçan kupanın anahtarları oldular. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here