NBA’deki gurur kaynaklarımızdan Ömer Faruk Yurtseven, önce Bam Adebayo ardından da yedeği Dwayne Dedmon‘ın sakatlıklarından beri daha fazla giymeye başladığı Miami Heat formasıyla yükselen performansına devam ediyor. Aralık ortasından beri ilk beşte sahaya çıkmaya başlayan ve yakaladığı bu fırsatı çok iyi kullanan milli pivotumuz, önce ribauntlarda dikkat çekmiş, ardından hücum performansıyla da ön plana çıkmaya başlamıştı. Üst üste 10 maç çift haneli ribaunt alan Ömer, dün itibariyle sahaya çıktığı son 6 maçın beşinde de double-double yapmıştı. Ömer Faruk, dün Phoenix Suns karşısında da performansını başka bir boyuta taşıdı ve maç içinde bir ara triple-double düşünmemize bile neden oldu.

Omer Faruk Yurtseven - Miami Heat
Omer Faruk Yurtseven – Miami Heat (foto referans: nba.com)

Phoenix Suns karşısında Miami Heat’in takım olarak rekor performansla tamamladığı yüksek dış şut isabetinin de katkısıyla (22/44) üst üste asistler yapan Ömer Faruk Yurtseven maçı 8 asistle tamamlayarak, bu alanda kariyer rekorunu kırmış oldu. Maç sonunda her ne kadar double-double bile yapamamış olsa da, mücadeleyi 7 sayı – 16 ribaunt – 8 asist – 2 top çalma ile tamamlayan milli uzunumuz, böylece oyununun farklı bir boyutunu da izleyenlerin seyrine sunmuş oldu. Bu asistlerin bir kısmının pota altına yapılan penetreleri ödüllendirir güzellikte olması ise Ömer Faruk’un saha görüşünün fark edilmesine olanak sundu. Bu istatistikler sonrası Ömer Faruk’un 18 Aralık ve sonrasındaki 11 maçta yakaladığı istatistikler ortalaması 10.1 sayı – 14.2 ribaunt – 1.8 asist – 1.2 top çalma‘ya ulaşmış oldu.  

Bu arada Ömer Faruk Yurtseven bu sabaha karşı sergilediği performansla iki rekora da ortak oldu. Bir çaylak olarak üst üste 11. maçında 12 ve üstü ribaunt alarak Blake Griffin‘in rekoruna ortak olan Ömer Faruk, üst üste dördüncü maçında 16 ve üstü ribaunt alarak da Shaquille O’Neal‘ın rekoruna ortak oldu. NBA yorumcuları Ömer Faruk’un özel bir ribaunt sezisi olduğunu belirtmekle birlikte, özellikle NBA sağlık ve güvenlik protokolleri nedeniyle görece yumuşak rakiplere karşı bu istatistikleri yakaladığını da belirtmeden geçmiyorlar. Ömer Faruk’un aynı zamanda pota altı bitiriciliği ve pick & roll defansı da gelişim noktaları arasında gösteriliyor. Gözler Ömer’in üzerinde diyebiliriz. Bakalım daha sert rakiplere karşı oynadığında da benzer performansları gösterip Adebayo döndüğünde de ilk beşte kalıcı olabilecek mi? Birçok basketbol otoritesine göre (doğal olarak), bu sorunun cevabı ne yazık ki bizim duymak istediğimizden farklı, fakat genç yıldız adayımızın önünde kendini kanıtlamak için önemli bir fırsat var ve biz kendisine güveniyoruz. En azından takımın ikinci pivotu mertebesine yükselmesi potansiyeli mevcut ve bu tamamen kendi ellerinde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here