Olimpiyat tarihinin en unutulmaz finallerinden birine sahne olan 1972 Münih Olimpiyatları basketbol müsabakaları Münih’te Rudi-Sedlmayer-Halle’da oynandı. Sekizli iki grup halinde oynanan ilk tur mücadelelerinde A Grubu’nda A.B.D ve Küba ilk iki sırayı alıp yarı finalist olurlarken, B Grubu’nun liderliği beklendiği şekilde Sovyetler Birliği‘nin oldu. Bu gruptaki ikincilik üçlü averajla İtalya‘nın olurken, İtalya’yı yenmesine rağmen, beklenmedik şekilde Porto Riko’ya mağlup olan bir önceki olimpiyat ikincisi Yugoslavya grupta üçüncü sırayı alarak elendi.

Olimpiyat tarihiyle ilgili basketbol yazılarımıza göz atmak ve diğer olimpiyatları incelemek için tıklayınız…

1972 Münih Olimpiyatları finali ABD - SSCB
1972 Münih Olimpiyatları finali ABD – SSCB (foto referans: 1972 Münih resmi olimpiyat raporu)

Yarı final maçlarında Sovyetler Birliği Küba’yı 67-61, A.B.D de İtalya’yı 68-38 mağlup ederken, bu iki dev beşinci kez bir olimpiyat finalinde karşı karşıya geldiler. Basketbolun olimpiyatlara dahil edildiğinden beri yapılan yedi olimpiyattan da altın madalya ile ayrılan ve oynadığı 63 maçın tamamını kazanan A.B.D.’nin tarihinin en genç takımıyla gelmesine rağmen favori olarak çıktığı final maçının S.S.C.B için önemi ise Sovyetler Birliği’nin 50. yıldönümünde o maça çıkarken 49 altın madalyalarının bulunması ve 50. altını şiddetle kazanmak istemeleriydi.

9 Eylül 1972’de 6500 seyirci önünde oynanan maçının ilk yarısı 26-21 Sovyetler Birliği üstünlüğüyle sonuçlanırken, ikinci yarıda ilginç olaylar yaşanmaya başladı. A.B.D’den Dwight Jones, S.S.C.B.’den de Mikheil Korkia ve Ivan Dvorny’nin diskalifiye edilmeleri, Jim Brewer’ın sert müdahale sonrası sakatlanarak oyun dışı kalması Sovyetler’in ikinci yarıda farkı çift hanelere çıkarmalarında etken olsa da, maçın son dakikasına girerken fark tekrar 1 sayıya kadar indi: 49-48. Bitime saniyeler kala Doug Collins yarı sahada çaldığı top sonrası kendisine yapılan faul atışlarını sayıya çevirince A.B.D. tekrar 50-49 öne geçti. Fakat tam Collins’in ikinci serbest atışı kullandığı sırada çalan korna, yıllarca konuşulacak olayların başlangıcı oluyordu. 

Sovyetler Birliği’nin serbest atışlar sonrası topu oyuna sokmasının ardından top yarı sahadayken Sovyet koç Vladimir Kondrashin‘in mola isteğinin dikkate alınmadığına dair itirazları maçın 1 saniye kala durdurulmasına neden oldu. Hakemlerin bu mola isteğini reddetmesi; fakat Sovyet koça oyunu durdurduğu için teknik faul verilmeyip maçın tekrar 3 saniye varmış gibi başlaması ise tartışmaları beraberinde  getirdi. Maç tekrar başladığında, molası verilmeyen Sovyetler Birliği’nin, kurallara aykırı şekilde oyuncu değişikliği yapmasına izin verilerek bir olimpiyat finalinde yapılması inanılır gibi olmayan bir kural hatası yapıldı. Akabinde oyun tekrar başladığında bir kez daha çalan korna, herkesin maçın bittiğini sanıp sahaya girmesine neden olsa da, birkaç saniye sonra bir kez daha hata yapıldığı (henüz skorbord düzeltilmeden hakemler maçı başlatmıştı) ve son üç saniyenin bir kez daha oynanacağı anlaşıldı. Top son kez oyuna girdiğinde ise A.B.D’lilerin iddiasına göre ayağı çizgide olan Ivan Edeshko‘nun (o günün teknolojisindeki tekrarları izlediğimizde oldukça zor bir karar) Sergei Belov‘a attığı tam saha pas ve 20 sayıyla aynı zamanda maçın yıldızı olan Belov’un son saniye basketi Sovyetler Birliği’nin maçı 51-50 kazanarak A.B.D’nin yedi olimpiyat ve 63 maçlık yenilmezliğine son verdiğini ve altın madalyayı kazandığını resmileştiriyordu. 

1972 Münih Olimpiyatları’nda bronz madalya İtalya’yı 66-65 mağlup eden Küba‘nın olurken, Porto Riko’lu Mickey Coll ise dopingli çıkarak olimpiyat tarihinde doping nedeniyle diskalifiye edilen ilk basketbolcu olmuştu. Turnuvanın sayı kralı 23.9 sayı ortalamasıyla Japon Masatomo Traniguchi olurken, bir diğer önemli detay ise, Mısır takımının grup maçları sonrası, İsrail’li sporculara karşı yapılan terörist saldırı nedeniyle olimpiyatları terketmesi ve ilerleyen maçları hükmen kaybetmesiydi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here