Moskova’da düzenlenen 1980 olimpiyat oyunlarına damgasını vuran olay S.S.C.B’nin Afganistan’ı işgali ve sonrasında A.B.D. ve onunla birlikte hareket eden çok sayıda ülkenin olimpiyat oyunlarını boykot etmesi oldu. Bu boykot doğal olarak basketbol mücadelelerini de ciddi anlamda etkiledi. Son şampiyon A.B.D yerine İsveç’in çağırıldığı, Çin (ve Asya şampiyonası yarı finalisti diğer üç ülke) yerine Hindistan’ın, Kanada, Arjantin ve Porto Riko yerine de Brezilya, Küba ve Polonya’nın davet edilmesiyle olimpiyat vizesi alan takımların neredeyse yarısının yenilendiği mücadeleler dörtlü üç grupta yapılan ilk tur maçlarıyla başlayıp, 6’lı final grubunun ilk iki sırasında yer alan takımların finale yükselmesi şeklinde devam etti.

Olimpiyat tarihiyle ilgili basketbol yazılarımıza göz atmak ve diğer olimpiyatları incelemek için tıklayınız…

1980 Moskova Olimpiyatları - İtalya - Yugoslavya finali
1980 Moskova Olimpiyatları – İtalya – Yugoslavya finali (foto referans: 1980 resmi olimpiyat raporu)

İlk tur maçlarında büyük bir sürpriz yaşanmasa da, altılı final grubunda Sovyetler Birliği‘nin hem İtalya hem de Yugoslavya’ya yenilerek ilk iki dışında kalması, turnuvanın en önemli iki favorisinden birinin finalin uzağında kalmasına neden oldu. Final grubunu kaybetmeden lider tamamlayan Yugoslavya ve Sovyetler Birliği karşısında aldığı 87-85’lik galibiyet sonrası ikinci olan İtalya‘nın finale yükseldiği 1980 olimpiyatlarında, Sovyetler Birliği ise üçüncü olarak İspanya ile bronz madalya maçı yapma hakkı elde etti.

30 Temmuz 1980’deki final maçında sahaya favori olarak çıkan Yugoslavya Dragan Kicanovic, Mirza Delibasic ve Dragan Dalipagic’in etkili performanslarıyla İtalya’ya üstünlük kurarken, ilk yarısını 42-37 önde tamamladığı maçı 86-77 kazanarak ilk olimpiyat şampiyonluğunu elde etmişti. Final maçında Dragan Kicanovic 22, Mirza Delibasic 20, Drazen Dalipagic de 18 sayı kaydederlerken, Zeljko Jerkov da 16 sayı – 13 ribaunt – 5 top çalmalık performansla şampiyonluğun mimarları arasında yer almışlardı. Drazen Dalipagic aynı zamanda maç başına 24.4 sayı ortalamasıyla sarı krallığında dördüncü olurken, Dragan Kicanovic de olimpiyat oyunlarını 23.6 sayı ortalamasıyla tamamlamıştı. Üçüncülük maçında İspanya’yı 117-94 yenen ev sahibi Sovyetler Birliği bronz madalyayı kazanırken, sayı kralı ise 7 maçta 29.3 sayı ortalaması elde eden Avustralyalı Ian Davies oldu. Gümüş madalya alan İtalya takımındaki Mike Sylvester aynı zamanda ABD vatandaşlığı bulunması nedeniyle 1980 Moskova olimpiyatlarında madalya alan tek ABD’li sporcu olarak tarihe geçti.

1980 Moskova Olimpiyatları - Uljana Semjonova - Sovyetler Birliği
1980 Moskova Olimpiyatları – Uljana Semjonova – Sovyetler Birliği ( foto referans: 1980 resmi olimpiyat raporu)

1980 Moskova olimpiyat oyunlarında kadın basketbolu ikinci kez parkede yer alırken, A.B.D’nin boykot nedeniyle katılmadığı ve yerini Macaristan’a bıraktığı mücadelelerin ilk turu altı ülke arasındaki grup mücadelesi şeklinde yapıldı. Grup maçlarında ilk sırayı alan Sovyetler Birliği ile ikinci Bulgaristan’ın final, üçüncü Yugoslavya ve dördüncü Macaritstan’ın da da üçüncülük maçı oynama hakkı elde ettiği oyunların final maçında Sovyetler Birliği hiç zorlanmadan 104-73’lük bir galibiyet elde ederek üst üste ikinci altın madalyasını elde etti. Aynı zamanda maç başına 21.8 sayı ortalamasıyla turnuvanın en çok sayı atan oyuncusu olan 2.13’lük Sovyet efsanesi Uljana Semjonova‘nın 27 sayı – 21 ribauntluk performansıyla yıldızlaştığı maçın ilk yarısını da 61-41 önde tamamlayan S.S.C.B, rahat bir şampiyonluk elde ederken, Macaristan’ı 68-65 mağlup eden Yugoslavya da bronz madalyayı kazandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here