Basketbolun olimpiyat oyunlarındaki dördüncü mücadelesi 1956’da Melbourne’da yaşanırken, katılma hakkı kazanan 15 takım ilk turda dört grupta çeyrek finale çıkma mücadelesi verdi. 15 takım içinde sadece üç Avrupalı, buna karşılık ise 6 Asya ülkesinin olması günümüz basketboluna uzak bir katılım oranı ortaya çıkarırken, 6 Asya ülkesinden sadece Filipinler’in ilk turu geçebilmesi o günlerde de Asya ülkelerinin başarı olarak Dünya basketbolunun çok gerisinde olduklarını göstermiş oldu.

1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları basketbol şampiyonu ABD takımı
1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları basketbol şampiyonu ABD takımı (foto referans: www.globalstarholidays.com.au)

Melbourne’da Royal Exhibition Building’te oynanan maçlarda ilk tur grubunda üç Asya ülkesi arasından ezici galibiyetler alarak sıyrılan ABD, çeyrek final grubunda da Sovyetler Birliği, Bulgaristan ve Brezilya önünde lider olarak yarı finalist oldu. Grup ikincisi Sovyetler Birliği ve karşı grubun ilk iki sırasında yer alan Fransa ve Uruguay ile birlikte yarı finale yükselen ABD, yarı finalde de Uruguay’ı 101-38 gibi pek yarı final skoru olmayan bir sonuçla mağlup ederek finale yükseldi. ABD’nin finaldeki rakibi ise diğer yarı finalde Fransa’yı 56-49 mağlup eden bir önceki olimpiyatın finalisti Sovyetler Birliği oldu.

1 Aralık 1956’daki final maçında Sovyetler Birliği’ne önceki olimpiyat finalinin rövanşını vermemek için sahaya çıkan ABD, henüz ilk yarıdan 56-27’lik üstünlüğü elde ederek altın madalyayı adeta ilk yarıdan garantiledi. Maç sonunda da 89-56’lık galibiyete uzanarak üst üste dördüncü olimpiyat altın madalyasını elde eden ABD’de Robert Jeangerard 16 sayıyla en skorer oyuncu olurken, ilerleyen yıllarda Boston Celtics formasıyla NBA şampiyonluklarına damga vuracak olan ve o zaman San Francisco Üniversitesi’nden takım arkadaşı olan K.C.Jones 15 sayı, Bill Russell da 13 sayıyla şampiyonlukta önemli rol oynamışlardı. Turnuvanın sayı kralı ise bronz madalyalı Uruguay’ın 7 maçta 26 sayı ortalaması elde eden skoreri Oscar Aldo Moglia olmuştu. 

Olimpiyat tarihiyle ilgili basketbol yazılarımıza göz atmak ve diğer olimpiyatları incelemek için tıklayınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here