ING Basketbol Süper Ligi’nde günün kaliteli ve heyecanlı geçmesi beklenen maçında sahasında Darüşşafaka Tekfen’i konuk eden HDI Sigorta Afyon Belediyespor bitime 27 saniye kala Leon Harun Apaydın‘ın kaydettiği basketle sahadan 80-79 galip ayrıldı ve 19. maçında 11. galibiyetini elde etti. Beklendiği gibi baştan sona büyük bir mücadele ve çekişmeye sahne olan maçın ilk yarısını da 38-34 önde tamamlayan ev sahibi ekipte John Macura ve Chris Wright‘ın performansları galibiyetin anahtarı olurken, Darüşşafaka Tekfen’de de Andrew Andrews‘ün skorer oyunu ve Doğuş Özdemiroğlu‘nun savunması ve istatistikleri dikkat çekti.  

ING Basketbol Süper Ligi - Darüşşafaka Tekfen - HDI Sigorta Afyon - Egemen Guven
ING Basketbol Süper Ligi | Darüşşafaka Tekfen – HDI Sigorta Afyon Bedeliyespor | Egemen Guven (foto referans: HDI Sigorta Afyon Bld. resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmanın ilk çeyreğinde Andrew Andrews‘ün skorer oyunuyla etkili olan, topu olabildiğince de boyalı bölgede Grant Jerrett‘a indirip Jarrett’ın fiziksel avantajını kullanmaya çalışan Darüşşafaka Tekfen ilk 10 dakikayı 21-19 önde tamamladı. İkinci çeyrekle birlikte Egemen Güven & Evaldas Kairys ikilisinin pota altında beraber oynadığı dakikalarda JP Macura‘nın da savunmaya verdiği katkıyla potasını Darüşşafaka’ya kapatan HDI Sigorta Afyon Belediyespor, Pako Cruz‘un asistleri ve Chris Wright & Evaldas Kairys ikili oyunlarıyla skor üstünlüğünü elde edip devreyi 38-34 önde tamamladı.

Soyunma odası dönüşü ikinci yarıya iyi başlayan taraf Doğuş Özdemiroğlu‘nun sayı ve top çalmalarıyla sürüklediği Darüşşafaka Tekfen olurken, 2.5 dakikada 9-1’lik seriyle skorda üstünlüğü eline geçirdi. Grant Jerrett‘ın boyalı bölgeyi kapatması ve bloklarının verdiği korkuyla hücumda düzenden çıkan Afyon ekibi, Macura ve Cruz’un savunmaya getirdiği canlılık ve kapılan toplarla farkın açılmasının önüne geçerken, Darüşşafaka kısa savunmasının verdiği açıkları üç sayı isabetleriyle cezalandırarak son 10 dakikaya girerken oyunda kalmayı başardı: 55-58.  

Üçüncü çeyreğin sonlarında önce Evaldas Kairys ardından da Pako Cruz’un dörder faule ulaşmalarıyla son 10 dakikaya dar bir rotasyonla giren HDI Sigorta Afyon Belediyespor, çeyreğe JP Macura ve Leon Harun Apaydın‘ndan gelen birer üçlükle başladı. Pako Cruz’un bençte olduğu dakikalarda Chris Wright’ın sayı ve asistleriyle sorumluluk alması son beş dakikaya ev sahibi ekibin 73-66 önde girmesini sağlarken, Darüşşafaka Tekfen’in özellikle hücumda tamamen düzenden çıktığını izledik. Son 3 dakikaya girerken farkın çift hanelere çıkması sonrası gelen Selçuk Ernak molası ve sonrasındaki iki üç sayı isabeti Darüşşafaka’ya hayat verirken, Doğuş Özdemiroğlu’nun bitmeyen enerjisiyle agresifleşen Darüşşafaka Tekfen savunması karşısında yapılan üç top kaybı, Pako Cruz’un sportmenlik dışı faulle beşleyip oyun dışı kalması ve bitime 53 saniye kala Andrew Andrews ile gelen üç sayı isabeti Daçka’yı tekrar öne geçirdi: 79-78. Bir sonraki hücumda iki hücum ribaundu sonrası Leon Harun Apaydın ile bitime 27 saniye kala tekrar öne geçen HDI Sigorta Afyon Belediyespor, son savunmada önce Andrew Andrews ardından Josh Magette’i iyi savununca sahadan 80-79 galip ayrılan taraf oldu. 

HDI Sigorta Afyon Belediyespor’da JP Macura 5/9 üç sayı isabetiyle 22 sayı – 4 ribaunt – 5 top çalma ile hem en skorer oyuncu hem de savunmayı ayağa kaldıran isim olurken, Pako Cruz 13 sayı – 4 ribaunt, Chris Wright 12 sayı – 13 asist, Evaldas Kairys 10 sayı – 6 ribaunt – 4 asist ve Leon Harun Apaydın da maç kazandıran basket de dahil olmak üzere 8 sayı – 1 top çalmayla galibiyette önemli katkıda bulundular. Darüşşafaka Tekfen’de ise Andrew Andrews 28 sayı – 3 top çalmayla en skorer oyuncu olurken, Grant Jerrett 16 sayı – 7 ribaunt – 3 blok ve Doğuş Özdemiroğlu da savunmadaki patlayıcı enerjisiyle 12 sayı – 7 ribaunt – 9 asist – 5 top çalma yaparak karşılaşmayı tamamladılar.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here