Anadolu Efes Turkish Airlines Euroleague Play-Off üçüncü maçında İspanya’da Real Madrid’e 76-80 mağlup olarak Final-Four biletini dördüncü maça bıraktı. Maçın ilk yarısını 38-28 önde tamamlayan, üçüncü çeyreğinde 15 farklı üstünlüğü yakalayan, son 4.5 dakikaya da 76-64 önde giren Anadolu Efes, kalan sürede Real Madrid’in savunma sertliğine ve 16-0’lık serisine karşılık veremeyince sahadan 76-80 mağlup ayrıldı ve seriyi süpürme şansını değerlendiremedi. Play-Off serisinde 2-1 Anadolu Efes’in üstünlüğü bulunuyor.

Turkish Airlines Euroleague - Real Madrid - Anadolu Efes - Vasilije Micic
Turkish Airlines Euroleague – Real Madrid – Anadolu Efes – Vasilije Micic (foto referans: www.euroleague.net)

Karşılaşmanın ilk çeyreğinde istediği basketbolu sahaya yansıtamayan Anadolu Efes, 4.5 dakika boyunca skor üretemedi. Çeyreğin ikinci yarısında Sertaç Şanlı ve Vasilije Micic‘in sayılarıyla yavaş da olsa hareketlenmeye başlayan Anadolu Efes oyuna dengeyi getirirken ilk 10 dakikayı da 15-15 eşitlikle tamamladı. Real Madrid’in yaptığı etkili alan savunmasıyla Anadolu Efes’in ivme kazanmasına izin vermediği ve temsilcimizi düşük dış şut yüzdesinde tuttuğu bu çeyrekte dahi maçın kontrolünü eline alamaması ve skor üstünlüğünü elde edememesi ise Anadolu Efes’in biraz kıpırdanmayla maçı rahatça koparabileceğinin bir göstergesi oldu. Keşke maç sonunda da bu yorumların doğruluğunu görebilseydik. 

İlk çeyreğin sonunda Anadolu Efes’in maçtaki ilk üçlüğünü atan Rodrigue Beaubois‘nın ikinci çeyrekte Anadolu Efes hücumlarını sürüklemesiyle beraber oyunun hakimiyetini eline geçirmeye başlayan temsilcimiz farkı çift haneye çıkarırken, Real Madrid de Fabien Causeur‘ün sayılarıyla maça tutunmaya çalıştı. Devrenin sonlarına doğru Vasilije Micic‘in de Anadolu Efes hücumlarında etkili olmasıyla birlikte çift haneli farkın kapanmasına izin vermeyen lacivert beyazlılar ilk yarıyı 38-28 önde tamamladılar. 

Soyunma odası dönüşü, ilk yarının etkili isimlerinden Vasilije Micic‘in sayılarıyla başlayan Anadolu Efes, Sırp oyun kurucunun bu çeyrekteki 3 üç sayı isabetinin yarattığı ivmeyle birlikte farkı 15 sayı seviyesine çıkardı. Real Madrid’in farkı yer yer tekrar 10 sayı seviyesine çekmesine rağmen çeyrek genelinde maçın temposunu eline geçiren Anadolu Efes için bu çeyreğin tek olumsuz yanı Sertaç Şanlı’nın dördüncü faulünü alması olurken, son 10 dakikaya lacivert beyazlıların 58-48 üstünlüğüyle girildi. 

Final çeyreği karşılıklı sayılarla başlarken, Sergio Llull‘un sayılarıyla maça ortak olmaya çalışan Real Madrid’e Anadolu Efes’te Vasilije Micic sayı ve asistleriyle karşılık verince son 4.5 dakikaya 76-64 Anadolu Efes üstünlüğüyle girildi. Ne olduysa o dakikadan sonra oldu. Real Madrid’in savunmayı sertleştirdiği dakikalarda hücum temposunu kaybeden ve Real Madrid’in üst üste üçlüklerine karşılık veremeyen Anadolu Efes, kalan sürede rakibine 0-16’lık bir seri verince, bitime 15 dakika kala 15 sayı önde olduğu maçı 76-80 kaybetti ve serinin uzamasına engel olamadı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here