NBA’de Play-Off dönemi şampiyonu belirleyen ve heyecanın zirve yaptığı bir dönemdir. Takımlar sezon boyunca olabildiğince fazla maç kazanıp, Play-Off’larda saha avantajlarını ellerine geçirmeyi hedefler. Fakat bazen tüm sezonun başarılı performansına rağmen, Play-Off’ta işler planlandığı gibi gitmez. İşte NBA’de günümüz Play-Off sisteminin başladığı 1984 yılından beri kağıt üzerinde yapılan hesapları bozarak, Play-Off’lara sekizinci sıradan girmelerine rağmen konferans lideri takımları mağlup eden beş takım ve tarihe geçen beş unutulmaz ilk tur serisi. Ve maalesef bu serilerinden birinin “olumsuz anlamda” aktörlerinden biri de bir Türk basketbolcusu…

Ömer Aşık - 2012 NBA Play-Offs Chicago Bulls - Philadelphia 76ers
Ömer Aşık – 2012 NBA Play-Offs Chicago Bulls – Philadelphia 76ers (foto referans: bleacherreport.net)

1994 NBA Play-Off’ları, Denver Nuggets – Seattle Supersonics: 3-2

Batı Konferansı’nda sezonu 42 galibiyetle tamamlayan Denver Nuggets, 63 galibiyetle tamamlayan Gary Payton ve Shawn Kemp’li Seattle Supersonics karşısında beklenmedik bir direnç göstermişti. Dikembe Mutombo’nun 8 blokluk performansıyla serinin beşinci maçını 98-94 kazanan Nuggets, 8. sıradan tur atlayan ilk takım olarak NBA tarihine geçerken, ikinci turda da Utah Jazz karşısında 0-3’ten seriyi 3-3’e kadar getirmesine rağmen yedinci maçta kaybederek bir başka mucizeye imza atmanın ucundan dönmüştü. 

1999 NBA Play-Off’ları, New York Knicks – Miami Heat: 3-2

50 maçlık sezonu 27 galibiyetle Doğu Konferansı sekizincisi olarak tamamlayan New York Knicks, efsanevi Play-Off serisinin ilk turunda Alonso Mourning ve Tim Hardaway’li Miami Heat karşısında beşinci maçın sonunda Allen Houston’un unutulmaz son saniye basketiyle seriyi kazanmış, sonrasında da Atlanta Hawks’ı 4-0 Indiana Pacers’ı da 4-2 ile geçerek NBA Finali’ne yükselmişti. Finalde San Antonio Spurs karşısında fazla direnemeyen New York Knicks 1-4 ile finali kaybetse de, 8. sıradan Play-Off’a yükselip NBA Finali’ne kadar çıkma başarısı gösteren ilk takım olarak NBA tarihine geçmişti.   

2007 NBA Play-Off’ları, Golden State Warriors – Dallas Mavericks: 4-2

Muhteşem bir sezon geçirerek sezonu 67 galibiyetle tamamlayan Dallas Mavericks, Play-Off’un ilk turunda hiç beklenmedik bir sürprizle karşılaştı. 13 senelik Play-Off hasretine son veren Golden State Warriors, sekizinci sıradan girdiği Play-Off’ların ilk turunda Baron Davis önderliğinde, Stephen Jackson ve Jason Richardson’un dikkat çeken performanslarıyla Dirk Nowitzki’li Dallas Mavericks’i 4-2 ile geçerek büyük bir sürprize imza attı. 

2011 NBA Play-Off’ları, Memphis Grizzlies – San Antonio Spurs: 4-2

Memphis Grizzlies, normal sezonu 61 galibiyetle tamamlayan San Antonio Spurs karşısında Zach Randolph, Marc Gasol ve Mike Conley’in performanslarıyla rakibini Play-Off dışında bırakarak, tarihinde ilk kez Play-Off’ta tur atlama başarısı göstermişti.

2012 NBA Play-Off’ları, Philadelphia 76ers – Chicago Bulls: 4-2

Üst üste ikinci kez Doğu Konferansı’nı lider tamamlayan Chicago Bulls, Derrick Rose ve Joakim Noah’ın sakatlıkları sonrası Play-Off’larda normal sezondaki performansının oldukça altında kalırken, Jrue Holiday, Andre Iguodala ve Evan Turner’ın sürüklediği Sixers sekizinci sıradan gelerek eksik Bulls’u Play-Off dışında bırakmıştı. Serinin son maçında milli basketbolcumuz Ömer Aşık’ın bitime saniyeler kala kaçırdığı iki serbest atış (ki kendisine yapılan flagrant faul çalınmamıştı) ve sonra da Iguodala’ya yaptığı faul Chicago Bulls’un sezonu kapatmasında belki de dönüm noktası olmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here