NBA logo
NBA logo

Sizlere yandaki logoyu bilmeyen var mı diye sorsam, hiç şüphesiz bu yazıyı okuyan herkes tarafından alaycı bakışlarla karşılanırım. Eee haksız bir tepki de olmaz bu. “Bilmiyor olsak bu sayfada işimiz ne?” demek en doğal hakkınız tabi ki. Peki bu logonun yaratıcısı kimdir diye sorsam? Yine birçoğumuz tarafından bir çırpıda yanıtlanacak bir soru da olsa, geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımla yaptığım bir tartışmadan esinlenerek bu bilgiyi paylaşmakta fayda olabileceğini düşündüm.

Alan Siegel’in şirketi Siegel+Gale’in, ligin popülaritesini artırmak için ilgi çekici bir logo arayan NBA yönetiminden gelen talebe sıcak bakmasıyla birlikte tasarımın temelleri atılmış oldu. Siegel’in 1969 yılında zamanının efsane basketbolcularından birinin fotoğrafından esinlenerek ortaya çıkardığı logo, NBA yönetimi tarafından kabul edilerek o yıldan bu yana NBA’in resmi logosu olarak kullanılmaya devam etti.

Siegel’in logosunun renk itibariyle MLB (Amerikan Beyzbol Ligi) logosundan esinlendiği ve hatta bunu zamanın başkanı J.F.Kennedy’nin tüm sporları bir aile gibi gösterme fikrine destek olarak yaptığı bilinmektedir. Son olarak da logoya ilham veren NBA efsanesi kim diye soracak olursanız… Muhtemelen zaten biliyorsunuz ama yine de yazamadan noktayı koymayalım. Her ne kadar hem Siegel hem de David Stern her seferinde bunu inkar etse de, bu isim hiç şüphesiz Los Angeles Lakers’ın süper yıldızı Jerry West.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here