NBA’de 2019-2020 sezonunda Yılın Koçu Ödülü Toronto Raptors baş antrenörü Nick Nurse‘ün oldu. Geçtiğimiz sezon Toronto Raptors’un başında şampiyonluk yaşayan Nick Nurse; sezon sonunda kadronun yapı taşlarından Kawhi Leonard ve Danny Green’in gitmesi sonrası bu sezonun favorilerinden görülmeyen Raptors’u Doğu Konferansı’nda ikinci sıraya taşıyarak beklentilerin çok üzerine çıkmıştı. Geçmişte 2010-2011 sezonunda Iowa Wolves’un başında NBA G-League’te de Yılın Koçu seçilen Nick Nurse, böylece hem NBA hem de NBA G-League’te Yılın Koçu Ödülü kazanan ilk koç olarak tarihe geçti.

Nick Nurse - Toronto Raptors
Nick Nurse – Toronto Raptors (foto referans: Raptors Rapture)

Yılın Koçu Ödülü oylamasına katılan 100 medya mensubunun 90’ının ilk seçimi olan Nick Nurse 470 puan alırken, Milwaukee Bucks koçu Mike Budenholzer 147, Oklahoma City Thunder koçu Billy Donovan da 134 puanla ikinci ve üçüncü sırayı aldılar. (puanlama 5, 3 ve 1 puan şeklinde yapılıyor)

Nick Nurse’ün koçluğunu yaptığı Toronto Raptors geçen sezonki NBA şampiyonluğu ardından, önemli iki yıldızını kaybetmiş kadrosuna rağmen, bu sezon COVID-19 arasına kadar oynadığı 64 maçın 46’sını kazanıp %71.9‘lik bir galibiyet yüzdesi elde ederken, NBA Doğu Konferansı’nda da ikinci sırada yer aldı. İlk beş pivotu Marc Gasol‘ün de sakatlık nedeniyle 28 maçta oynamadığı Toronto Raptors buna rağmen ligin en iyi ikinci savunma takımı olurken, 15 Ocak – 10 Şubat arasındaki 15 maçlık galibiyet serisiyle de tarihinin en uzun galibiyet serisini elde etti. Nick Nurse, aynı zamanda Sam Mitchell (2006-2007) ve Dwane Casey’den sonra (2017-2018) bu ödülü kazanan üçüncü Toronto Raptors koçu oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here