Geçtiğimiz hafta Türk basketbolu için kritik bir gelişme oldu ve A Milli Takımın Eurobasket 2022 eleme maçlarının başlamasına bir hafta kala Ufuk Sarıca‘nın görevine son verilip yerine Orhun Ene Milli Takım baş antrenörlüğü görevine getirildi. Özellikle zamanlama olarak oldukça soru işaretleri yaratan bu karar üzerine yazmakta birkaç gün beklemeyi özellikle tercih edip, durumu ve sonrasındaki gelişmeleri sindirdikten sonra birkaç cümlede düşüncelerimi paylaşmak istedim. Destansı bir yazı yazma niyetinde değilim. Hem Ufuk Sarıca hem de Orhun Ene’yi seven ve takdir eden biri olarak, milli maçlarımızın oynanmasını beklemeden ve maç sonuçlarının görüşlerimi etkilemesine izin vermeden maddeler halinde görüşlerimi paylaşmak isterim.

Ufuk Sarıca - Milli Takım
Ufuk Sarıca (foto referans: www.fiba.basketball)
  • Öncelikle Basketbol Milli Takımı’nın kritik bir dönemeçte olduğu bir dönemde ve iki kritik maçın hemen öncesinde bir koç değişimine gitmeyi, isimlerden bağımsız olarak doğru bulmuyorum.

  • Verilen kararın kadro seçimiyle ilgili olduğu söyleniyor. Kişisel görüşüm, Türkiye A Milli Basketbol Takımı koçluğu görevi verilmiş bir ismin oyuncu seçimlerine karışma yetkisinin, henüz maçlar oynanmadan, kimsede olmaması gerekti yönünde. Maçlar sonrası alınan sonuçlar değerlendirilerek, fazla da zaman geçirmeden çeşitli kararlar verilebilir; fakat bir öneki maç üzerinden aylar geçmişken, yeni maçın hemen öncesinde ve kadro yapılanması sırasında böyle bir müdahale doğru bir hareket değildir.

  • Türkiye Basketbol Federasyonu koç Ufuk Sarıca’nın milli takım başındaki performansından memnun olmayabilir ve bu konuda haklı da olabilir. Peki bu memnuniyetsizlik için karar alınma zamanlaması önceki maçların kaybedildiği dönem mi, yoksa yeni maçların hemen öncesindeki hafta mı olmalıdır? Son durumda, bu dönem içinde Ufuk Sarıca’nın yaptığı tüm analizler, oyuncu takipleri ve planlar boşa gitmiş; her ne kadar Türk basketbolunun içinde ve bu görevi hak eden bir isim olsa da, Milli Takım koçluğuna yönelik bir hazırlığı bulunmayan Orhun Ene bu göreve getirilmiştir. 

  • Bununla birlikte, eğer problem gerçekten kadro ve oyuncu tercihleriyse, Türkiye Basketbol Federasyonu ve Ufuk Sarıca arasında aylardır hiçbir iletişim olup olmadığı sorusu aklımı kurcalıyor. Hidayet Türkoğlu ve ekibi Ufuk Sarıca’nın takım seçimi konusundaki fikirlerinden, milli maçların bir hafta öncesinde haberdar olması, federasyonun görev ve sorumluluklarını ne kadar yerine getirdiği sorusunu akla getiriyor.

  • Ufuk Sarıca ile Milli Takım ilişkisinin sona ermesi ardından geçen sürede konunun Shane Larkin özelinde olmadığı anlaşılmakla birlikte, Orhun Ene’nin çağırdığı isimlerden hangisinin ya da hangilerinin Ufuk Sarıca tarafından milli takıma dahil edilmek istenmediği de verilen kararla ilgili yorumlarımın netleşmesinde faydalı olacaktır. Zira, Orhun hocanın seçimlerini düşündüğümüzde, akıllarda bu anlamda soru işaretleri oluşamaya devam etmekte.

  • Gerek Milli Takım gerekse Milli Takım koçu hakkındaki yorumlar, kulüp takımı taraftarlarının federasyon başkanı ve milli takım koçu hakkındaki kişisel rekabetleriyle doğru orantılı olarak yapılmakta olduğundan, hali hazırda basketbol medyasındaki “biri hata yapsa da onu gömsem” mantalitesi bir an önce son bulmalıdır. Şu an soteye yatmış birçok kişi, Shane Larkin, Ufuk Sarıca, Orhun Ene ya da Hidayet Türkoğlu’na olan kişisel husumetlerinden dolayı, milli takım başarısını ikinci plana atıp, maç sonucunun bu husumet doğrultusunda gerçekleşip onları haklı çıkarmasını beklemektedirler. Yıllardır basketbolumuzun en büyük sorunlarından biri de bu kişisel rekabetler ve egolardır. 

  • Son olarak da, umarım bu gelişmeler hem Milli Takım’ı hem de Türk basketboluna çok büyük emek vermiş Orhun Ene’yi yıpratıcı boyutlara ulaşmaz. Verilen karar doğru ya da yanlış, önümüzde kazanmamız gerek iki maç var. Bu iki maçı da kazanmak için tek yürek olmalı, her ne olursa olsun sahadaki 12 Dev Adam’ın yanında olmalıyız. Lütfen kişisel ego ve hırslarla maksadını aşan demeçler verip, kritik iki maç için parkeye çıkacak millilerimize zarar vermeyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here