Cumartesi akşamı Oklahoma City Thunder karşısında seriyi 3-0’a getirme amacıyla çıktığı maçta beklemediği bir yenilgi alan Houston Rockets‘ta mağlubiyetten çok oynanan basketbol endişe verdi. Mike D’Antoni‘nin beş kısalı beşi ve özellikle iki oyun kurucunun yaratıcılığına dayanan hücum basketbolu Russell Westbrook’un sakatlığı, Eric Gordon’un formsuzluğu ve James Harden’ın faul problemine girmesi sonrası hücumda top paylaşımı yapmakta ve alternatif skoreri bulmakta oldukça zorlanırken, özellikle uzatma devresinde Harden’ın oyun dışı kalması sonrası hücumda potayı bulmakta yaşanan sıkıntı ilerleyen maçlar için alarm verdi.

James Harden - Russell Westbrook - Houston Rockets
James Harden – Russell Westbrook – Houston Rockets

Oynattığı kısa beşe dayalı hücum basketboluyla hem Phoenix Suns hem de Houston Rockets’ta başarılı normal sezon performansları sergileyen; fakat Play-Off’lara gelince aynı başarıyı bir NBA şampiyonluğu ya da NBA Play-Off Finali ile taçlandıramayan Mike D’Antoni’nin bu sezon da Konferans yarı finali ötesine çıkması pek mümkün gözükmüyor. Özellikle Russell Westbrook‘un sakat olduğu dönemde oyun düzeni tamamen James Harden‘ın bire bir yeteneğine bağlı kalan, hücumda tamamen düzen dışı hareket eden ve Harden olmadığında da, tıpkı uzatma dakikalarının başındaki 0-12’lik seride olduğu gibi, topu çembere göndermekte dahi zorlanan Houston Rockets belki Oklahoma City Thunder karşısında turu geçmeyi başaracak; fakat ilerleyen turlarda daha dirençli ve yetenekli rakiplere karşı istikrarı yakalaması kolay değil gibi gözüküyor.

Gerçek bir pivotun yokluğunda pota altını limitli kullanabilen ve yüzdeli hücum yapabilen yeteneklere çok bağlı olan Mike D’Antoni basketbolunda, Russell Westbrook ve James Harden‘ın sahadaki varlığı büyük önem taşırken, performanslarında istikrarı yakalayamayan Eric Gordon, Jeff Green, Danuel House Jr. gibi oyuncular yanında hücum gücü fazlasıyla sınırlı olan PJ Tucker’dan kurulu kadronun Play-Off’larda ilerleyebileceği nokta, onların herhangi bir hata yapmasına olanak tanımıyor. Son örneğini geçen akşam Oklahoma City Thunder karşısında normal süre sonunda Danuel House Jr.‘un savunmada köşede adamını bırakarak yaptığı hata ve serbest atış çizgisinden kaçırdığı atışla izlediğimiz bu istikrarsızlıklar ve tecrübe eksikleri zaten dar bir rotasyonla oynayan Houston Rockets’ın önündeki en büyük engel olarak görülüyor. Bakalım Mike D’Antoni basketbolu bu sezon nereye kadar ilerleyebilecek?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here