NBA ve basketbol tarihinin efsanesi Michael Jordan’ın kariyeri başarılarla ve rekorlarla doludur. Jordan’ın 1990 yılında kırdığı bir rekor ise başarıları yanında, NBA tarihinin “en kötüsü” olarak dikkat çekmektedir. Normalde iyi bir üç sayı yüzdesine sahip olmayan, %50 üzeri 2 sayı yüzdesi ve iyi orta mesafe isabetine rağmen, üç sayılık atışlarda %20’nin üzerine çıkamayan Michael Jordan, 1989-1990 sezonu ortalarına geldiğimizde %40’lara yaklaşan bir üç sayı isabetine ulaşınca, 1990 All-Star organizasyonunda üç-sayı yarışmasına davet edildi. İşte bu karar Michael Jordan’ın kariyerine yazılacak ilginç bir rekorun ilk adımı olmuştu.

Michael Jordan
Michael Jordan – NBA All-Star’ların en kötü üç sayı performansı

Larry Bird, Reggie Miller, Craig Ehlo, Bobby Hansen, Mark Price, Jon Sunvold ve Craig Hodges gibi dış şut uzmanları arasında ne yapacağı merak edilen Michael Jordan’ın ilk turdaki rakibi takım arkadaşı Craig Hodges’tu. Hodges o zamanlar eleme usulü yapılan üç sayı yarışmasında alınabilecek maksimum 30 puan üzerinden 20 puan elde ederken, Jordan ise bir türlü istediği havayı yakalayamamış ve sadece 5 sayıda kalmıştı. Michael Jordan bu performansla NBA All-Star tarihinde 3 sayı yarışmalarında en kötü performansa sahip oyuncu unvanını eline geçirmiş ve halen de elinde bulundurmaktadır.

NBA All-Star tarihinde daha önce Detlef Schrempf de 1988’te ilk turu 16 puanla geçmesine rağmen, yarı finalde 5 isabette kalarak elenmiştir. Bu ikiliden sonra ise Vladimir Radmanovic’in NBA 2005 All-Star’da kaydettiği 6 sayı, NBA 3 sayı yarışmalarındaki en düşük skor olarak kayıtlarda yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here