NBA’de Los Angeles Lakers ve Denver Nuggets’ı karşı karşıya getirecek olan Batı Konferansı final serisinde ilk maç bu gece oynanacak. Normal sezon NBA Batı Konferansı lideri Los Angeles Lakers‘ın Denver Nuggets karşısında küçük bir farkla da olsa favori gösterildiği seride güzel bir çekişme seyredeceğimizi düşünüyorum. Ben de seri öncesi iki takımın artıları eksilerini değerlendirip düşüncelerimi okuyucularımla paylaşmak istedim. Zira bir yandan Doğu Konferansı’nda Miami Heat ve Boston Celtics’in finale yükselmesi ve olası bir Los Angeles Lakers – Boston Celtics ezeli rekabetinin tekrarlanıp tekrarlanmayacağı soru işareti, bir yandan da Miami Heat’in peri masalına devam edip edemeyeceği bilmecesiyle ilgilenirken, Batı’da Lakers – Nuggets savaşını kimin kazanacağı ile ilgili seri öncesinde birkaç tespit yapmak yerinde olacaktır.

Los Angeles Lakers - Denver Nuggets Anthony Davis - Nikola Jokic
Los Angeles Lakers – Denver Nuggets: Anthony Davis – Nikola Jokic (Foto referans: nba.com)

İki takımın konferans finale kadarki yolculuklarına bir göz attığımızda Los Angeles Lakers‘ın final serisine daha diri çıkacağını net bir şekilde görebiliriz. Her ne kadar COVID-19 arası sonrası parkeye eksiklerle dönmüş olsalar da, hem Portland Trail Blazers hem de Houston Rockets karşısında sadece birer maç kaybeden Lakers eksik rotasyonunun enerjisini ekonomik kullanmayı başardı. Tabi aynı şeyleri Denver Nuggets için söylemek zor. Öncelikle Play-Off ilk turunda Utah Jazz karşısında 1-3 geri düşen ve seriyi zor da olsa kazanan Nuggets, ardından da Los Angeles Clippers karşısında benzer şekilde 1-3’ten geri dönmeyi başardı. Her ne kadar iki geri dönüş de Nuggets için moral kaynağı olsa da, iki turu da yedi maçlık serilerle kazanmak Nuggets’a kondisyon açısından zarar verdi. Batı Konferansı finalinde olası bir Los Angeles derbisinin önüne geçen Denver Nuggets, Los Angeles Lakers karşısında da zorlu bir seriye çıkacak ve serinin uzayan her maçı onların sahadaki enerjilerine olumsuz etki edecek.

Kadrolara baktığımızda iki takım arasında eşleşmelerde, oyun kurucu pozisyonunda Denver Nuggets’ın avantajlı olan taraf, forvette ise daha çok durdurmaya çalışacak olan taraf olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda özellikle Los Angeles Lakers’ın uzun rotasyonundaki tercihi önemli olacak. Zira Anthony Davis‘in 4 ya da 5 numara tercihine bağlı olarak sahada olacak JaVale McGee, Dwight Howard ya da Markieff Morris ile Nikola Jokic & Paul Millsap eşleşmeleri pota altındaki üstünlüğün kimin eline geçeceğini gösterecektir. Bana karlısa Anthony Davis’in kim tarafından savunulacağı serinin önemli anahtarlarından biri olacak ve bu anlamda maçlar sırasında ilginç taktiksel hamleler görmek mümkün. Davis’in durdurulamaması durumunda Denver Nuggets’ın Plumlee tercihini beklenenden fazla kullanması da opsiyonlardan bir tanesi. 

Kısa forvette ise Jerami Grant seri boyunca LeBron James‘e karşı yapacağı savunmayla serinin kader isimlerinden biri olacak. Bu değerlendirmeyi bir ay önce yapıyor olsam, Grant’ın bu kadar kilit bir isim olacağını düşünmezdim; fakat Kawhi Leonard karşısındaki savunması sonrası LeBron’un da onun karşısında işinin çok kolay olmayacağını düşünüyorum. Tabi yanlış anlaşılmasın, LeBron’u durdurma ihtimalinden değil, ne kadar yavaşlatabileceğinden bahsediyorum. 

İki takımın oyun kurucularını karşılaştırdığımızda Jamal Murray & Gary Harris etkisi Denver Nuggets’ı bir adım öne çıkarsa da, Rajon Rondo‘nun kenardan gelerek vermeye başladığı katkı ve LeBron’un zaman zaman sazı eline alıp oyun kurucu gibi oynamasının verdiği avantaj Los Angeles Lakers’ın dezavantajını azaltan unsurlar olarak dikkat çekiyor. 

LeBron James & Anthony Davis ve Jamal Murray & Nikola Jokic ikililerinin düellosunda, Lakers superstarlarının görece daha “durdurulamaz” olduklarını söylemek mümkün. Bu durumda Denver Nuggets’ta seri boyunca istikrarlı olarak X-faktör olabilecek oyuncu ihtiyacı serinin kaderi için kritik olacak. Eğer Nuggets seriyi kazanacaksa, Gary Harris, Jerami Grant, Micheal Porter Jr. gibi isimlerin rol oyuncusu olmaktan öte performanslar sergilemeleri gerekiyor. Zira oldukça etkili savunma yapabilen oyunculara ve etkili bir savunma uyumuna sahip olan Lakers’ı geçmeleri bu tip ekstra katkılara bağlı olacaktır. Özellikle Murray & Jokic’e gidecek yardımların asist yetenekleri ve saha görüşleri yüksek bu iki oyuncu tarafından boş adama şut fırsatı yaratmakla cezalandırılacağını düşünüyorum. Los Angeles Lakers’ta ise Danny Green ve Rajon Rondo‘nun vereceği ekstra katkılar NBA finalinin kapısını aralayacaktır. 

Bu değerlendirmelere baktığımızda Los Angeles Lakers’ın seride bir adım daha önde olduğunu söylemek mümkün. Denver Nuggets’ın alışkın olduğunun aksine bu kez yedinci maça kalmayacağını tahmin ettiğim seri beşinci ya da altıncı maçta Los Angeles Lakers üstünlüğüyle tamamlanacaktır diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here