NBA Batı Konferansı Final serisi beşinci maçında Denver Nuggets’ı 117-107 mağlup eden Los Angeles Lakers, seride durumu 4-1’e getirdi ve Batı Konferansı şampiyonu olarak NBA Finali’ne yükseldi. Karşılaşmanın ilk yarısını da 61-51 önde tamamlayan Los Angeles Lakers, final periyoduna girerken farkın kapanmasına engel olamasa da, topun el yaktığı dakikalarda LeBron James‘in inisiyatif alıp takımı sırtlamasıyla sahadan 10 sayılık bir galibiyetle ayrıldı ve final biletini alan ilk takım oldu. LeBron James ise kaydettiği 38 sayı ve yaptığı triple-double ile karşılaşmanın kilit oyuncusu olarak dikkat çekti.

Los Angeles Lakers 2020 NBA Finalinde
Los Angeles Lakers 2020 NBA Finali’nde (Fotoğraf Lakers resmi Twitter hesabından alınmıştır)

Bundan önceki iki seride 1-3’lük serilerden geri gelerek yedinci maçlar sonunda Utah Jazz ve Los Angeles Clippers’ı eleyen Denver Nuggets, konferans final serisinin beşinci maçında da, üçüncü çeyreğin sonunda skoru 84-84’e getirerek “yeni bir geri dönüş mü geliyor? ” ve “çekirge üçüncü kez sıçrayabilecek mi?” sorularını akıllarımıza getirdi. Fakat Nuggets’ın yazmak istediği bu tarihle arasına giren bir süper yıldız vardı sahada… Lebron James… LeBron James final periyodunda Los Angeles Lakers’ın direksiyonuna geçti ve adeta sazı eline alarak takımını 10 sayılık galibiyete taşırken, NBA 2020 Finali biletini de cebine attı.

LeBron James bir kez daha NBA Finalleri’ne yükselerek NBA tarihine geçen rekorlarını da adım adım geliştirmiş oldu. 10. NBA Finali’ne yükselen LeBron böylece Kareem Abdul-Jabbar’ı yakalayarak, Sam Jones (11) ve Bill Russell (12) ile birlikte 10 ve üzeri kez NBA Finali yapan dört oyuncudan biri oldu. LeBron James ayrıca aynı istatistikle, 10 NBA Finali ile Los Angeles Lakers (32), Boston Celtics (21) ve Golden State Warriors (11) dışındaki takımlardan da fazla kez NBA Finalleri’nde boy göstermiş olacak. 35 yaş ve üzerinde Play-Off’larda 4. kez triple-double yapan LeBron’u bu istatistikte zorlayabilen bir isim ise yok (Chris Paul, John Stockton, Elign Baylor 1’er kez). Yaşa bakılmaksızın bu başarıyı elde eden son Lakers oyuncusu ise 1991’de Magic Johnson olmuştu. 

Los Angeles Lakers’ta 38 sayı – 16 ribaunt – 10 asistle triple-double yapan LeBron James dışında, Anthony Davis 27 sayı – 5 ribaunt, Alex Caruso ve Danny Green 11’er sayı kaydederlerken, ilk beş başlayıp 35 dakika sahada kalan Dwight Howard da 9 sayı – 9 ribauntla galibiyette önemli rol oynayan isimlerden oldular.  Denver Nuggets’ta ise faul probleminin de etkisiyle 30 dakika sahada kalabilen Nikola Jokic 20 sayı – 7 ribaunt – 5 asist – 3 top çalma, Jerami Grant 20 sayı – 9 ribaunt ve Jamal Murray de 19 sayı – 8 asist – 4 ribauntla karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here