Lance Allred - NBA tarihindeki ilk işitme engelli sporcu
Lance Allred – NBA tarihindeki ilk işitme engelli sporcu

Lance Allred ismi birçoğumuz için, hatta NBA’i çok yakından takip eden basketbolseverler için bile çok da tanıdık bir isim değildir. Allred’in NBA tarihine geçmiş bir basketbolcu olduğu birçok kişi tarafından bilinmez. Fakat 2.11 boyundaki Meksika doğumlu ABD’li Allred 2007-2008 sezonunda Cleveland Cavaliers ile 3 maçta sahaya çıktığı anda NBA tarihinde forma giyen ilk işitme engelli basketbolcu olarak tarihe geçmişti. Cavaliers formasıyla 3 maçta toplam 10 dakika süre alan Allred 1/4 saha içi, 1/2 serbest atış isabetleriyle toplam 3 sayı kaydetmiş, 1 de ribaunt almıştı (Detroit Pistons karşısında). 

Lance Allred NCAA kariyerine Utah’ta başlamış; fakat iki sezon sonunda özellikle coach’uyla yaşadığı anlaşmazlık yüzünden Weber State Wildcats’e geçmişti. Wildcats’te performansında ciddi gelişme gösteren Allred bu takımda oynadığı iki sezonda sırasıyla 11.7 sayı – 6 ribaunt (2003-2004) ve 17.7 sayı – 12 ribaunt (2004-2005) elde ederek Andrew Bogut ve Paul Milsap ardından lig genelinde en ribauntçu üçüncü oyuncu olmuştu. Profesyonel kariyerine de Fransa’nın Rouen Basket takımında başlayan Allred, sonrasında Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan, Yeni Zelanda, Meksika gibi birçok ligde forma giyerek profesyonel kariyerini 2016’da Porto Riko’nun Leones de Ponce takımında noktaladı. Allred aynı zamanda 2002 yılında İşitme Engelliler Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan ABD Milli Takımı ve 2014 Orta Amerika ve Karayipler Oyunları’nda mücadele eden Meksika Milli Takımı formalarını da terletti. 

Lance Allred basketbol kariyerini tamamladıktan sonra da, hem yaşam koçluğu, hem konuşmacı olarak birçok organizasyonda yaşam tecrübelerini paylaşmış ve birkaç kitap yayımlamıştır. Yazdığı “Basketbol Tanrıları” (Basketball Gods) isimli kitap kısa sürede en çok satan kitaplar arasına girmiş ve best-seller olmuştur. Çeşitli organizasyonlarda yaptığı konuşmaların videolarını sanal ortamda da yayınlayan Allred’in bu videoları kısa sürede izlenme rekorları kırmaktadır. Lance Allred’in bu ilgi çekici yaşam hikayesinin ilginizi çekmesi durumunda kendisiyle ilgili aşağıdaki linkeri de takip etmenizi öneririm. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here