Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nin ilk haftasındaki derbi karşılaşmasında Metro Enerji Spor Salonu’nda Galatasaray’ı konuk eden Fenerbahçe Öznur Kablo, büyük bölümünü geride götürdüğü maçı final periyodundaki performansıyla 64-61 kazandı. Maçın bitimine 7 dakika kala 13 sayılık farkla geride olan Fenerbahçe Öznur Kablo Satou Sabally ve Cecelila Zandalasini ile yakaladığı 14-0’lık seriyle skor üstünlüğünü eline geçirip galibiyete uzandı ve sezona önemli bir derbi galibiyetiyle başlamış oldu.

KBSL Fenerbahçe Öznur Kablo - Galatasaray - Satou Sabally
KBSL Fenerbahçe Öznur Kablo – Galatasaray – Satou Sabally (Fotoğraf Fenerbahçe resmi Twitter hesabından alınmıştır)

Karşılaşmaya Satou Sabally ve Cecilia Zandalasini‘nin sayılarıyla etkili başlayan Fenerbahçe Öznur Kablo, ilk 3.5 dakikayı 12-5 önde geçti. Sude Yılmaz ve Pelin Bilgiç‘in oyuna girmeleriyle iyi savunma yapmaya başlayan Galatasaray, Courtney Williams‘ın sayıları, asistleri ve çeyrek sonunda Asena Yalçın‘ın uzak mesafeli üçlüğü sonrası 14-2’lik bir seri yakalayarak ilk 10 dakikayı 19-14 önde tamamladı. İkinci çeyrekte de Zofia Hruscakova ile sayılar bulan Galatasaray 4.5 dakika sonunda farkı çift hanelere çıkarırken (29-18), Courtney Williams’ın sayılarıyla bu farkı devre sonuna kadar korudu ve soyunma odasına 37-27’lik üstünlükle gitti. Galatasaray ilk 4 dakika sonrasındaki savunmasıyla ilk yarıda Fenerbahçe’yi tam 14 top kaybına zorlarken, sarı lacivertliler maça çok iyi başlayan Satou Sabally’i kalan sürede hücumda unutunca düzen dışı hücumlarla üstünlüğü Galatasaray’a teslim ettiler.

Üçüncü çeyrek karşılıklı sayılarla geçerken, Fenerbahçe Öznur Kablo’nun oyuna ortak olma yönündeki girişimleri farkı zaman zaman 6 sayıya düşürmekten öteye geçemedi. Bu çeyrekte Galatasaray Fenerbahçe savunması karşısında ilk yarıdaki kadar kolay sayı bulamasa da, Fenerbahçe’nin top kayıplarına devam etmesi ve kaçan kolay turnike ve boş şutlar Galatasaray’ın üstünlüğünü korumasını sağladı. Önceki iki çeyreğin son hücumunda da kornayla birlikte iki isabet bulan Galatasaray, üçüncü çeyreğin bitimiyle birlikte de Courtney Williams‘ın elinden bir orta mesafe isabeti bulunca maçın son 10 dakikasına 50-42 sarı kırmızılıların üstünlüğüyle girildi. 

Final periyoduna da top kayıplarıyla başlayan Fenerbahçe Öznur Kablo, Courtney Williams ve Anete Steinberga‘nın sayılarına engel olamayınca çeyreğin 2.5 dakikası geride kaldığında Galatasaray farkı 13 sayıya kadar çıkardı: 58-45. Bu dakikadan sonra savunmada daha istekli görülen Fenerbahçe Williams’ı top kayıplarına ve zorlama şutlara yönlendirirken, önce Satou Sabally‘nin sayı ve asistleri, ardından da Cecilia Zandalasini‘nin sayılarıyla 14-0’lık bir seri yakalayıp bitime 3 dakika kala 59-58 öne geçti. Skor üstünlüğünü kaybeden Galatasaray hücumda acele atışlara yönelirken, önceki üç çeyreğin sonundakinin aksine bu kez son şutta Courtney Williams ile isabet sağlayamayınca sahadan galip ayrılan taraf 64-61 ile Fenerbahçe Öznur Kablo oldu.  

Fenerbahçe Öznur Kablo’da Satou Sabally 21 sayı – 7 ribaunt ile en skorer oyuncu olurken, Cecilia Zandalasini 14 sayı, Tuğçe Canıtez 12 sayı – 12 ribaunt, Kiah Stokes 8 sayı – 11 ribaunt ve Olcay Çakır da 6 sayı – 6 asist – 4 ribauntla galibiyette önemli roller oynadılar. Galatasaray’da ise Courtney Williams 18 sayı – 8 asist – 5 ribaunt ve Isabelle Alarie 12 sayı – 4 ribaunt ile çift haneli sayı üreten oyuncular oldular. Maç boyunca takım halinde tam 23 top kaybı yapan Fenerbahçe Öznur Kablo, bu alandaki dezavantajını ribauntlardaki 40-23’lük üstünlüğüyle sağladığı pota altı hakimiyeti ve final periyodunda yakaladığı 14-0’lık seri ile avantaja çevirdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here