ING Basketbol Süper Ligi’nde 12. haftanın açılılş maçında Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi’nde karşı karşıya gelen Bahçeşehir Koleji ve Beşiktaş’ın mücadelesinde gülen taraf 86-76 ile Beşiktaş oldu. Karşılaşmanın ilk yarısını da 54-42 önde tamamlayan Beşiktaş, üçüncü çeyrekte hücumda zorlanıp Bahçeşehir Koleji’nin oyuna ortak olmasına engel olamasa da, final periyodunda Alperen Şengün’ün etkili performansıyla sahadan galip ayrılmasını bildi. Alperen Şengün 29 sayı – 13 ribaunt – 6 top çalma – 3 blokluk performansıyla bir kez daha Beşiktaş’ın galibiyetinde başrol oynadı. Beşiktaş böylece üst üste dördüncü, son 6 maçta da beşinci galibiyetini elde ederken, Ahmet Kandemir’in gelişiyle birlikte süregelen yükselişini sürdürdü. 

ING Basketbol Süper Ligi - Bahçeşehir Koleji - Beşiktaş - Alperen Şengün
ING Basketbol Süper Ligi – Bahçeşehir Koleji – Beşiktaş – Alperen Şengün
(Foto referans: Beşiktaş resmi Twitter hesabı)

Karşılaşma beklendiği gibi tempolu ve yüksek skorlu başlarken, iki takımın da savunmayı ikinci plana atarak hızlı basketbol oynadıklarını izledik. Bahçeşehir Koleji’nde Erick Green ve İsmet Akpınar‘ın sayıları dikkat çekerken, Beşiktaş’ta ise önce Şehmus Hazer, ardından da James Blackmon ve Markell Johnson‘un basketleri ilk çeyrek boyunca skorun dengede gitmesini sağladı. İlk çeyrek 28-27 Bahçeşehir Koleji üstünlüğüyle tamamlanırken, ikinci çeyrekle birlikte Alperen Şengün‘ün pota altındaki etkinliği ve aldığı hücum ribauntlarıyla gelen ikinci şans sayılarıyla birlikte oyuna ağırlığını koymaya başlayan Beşiktaş, James Blackmon‘un üç sayı çizgisi dışından yüzdeli performansının da katkısıyla ilk 20 dakikayı 54-42 önde tamamladı.

İkinci devrenin başında iki takımın da hücumda zorlandığını ve ilk 4 dakika boyunca sadece birer basket kaydedebildiklerini gördük. Çeyreğin ikinci yarısıyla birlikte Ercik Green‘in devreye girmesiyle hücumlarını tekrar düzene sokan Bahçeşehir Koleji, Beşiktaş’ta Egehan Arna’nın dört numarada sahada olduğu dönemlerdeki ribaunt probleminden istifade edip, hücum ribauntları ve ikinci şans sayılarıyla çeyreğin bitimine 2.5 dakika kala Beşiktaş’ı yakaladı ve 59-58’lik üstünlüğü elde etti. Çeyreğin ilk 8 dakikasında sadece 4 sayı kaydedebilen Beşiktaş, son dakika içinde Alperen Şengün ve Şehmus Hazer‘in sayılarıyla bir kez daha öne geçse de, İsmet Akpınar’ın üst üste üç sayı isabetleri son 10 dakikaya girerken skoru bir kez daha dengeye getirdi: 65-65.

Final periyoduna bu kez Bahçeşehir Koleji oldukça düzen dışı hücum ederek başlarken, faul haklarını da erken doldurmaları Beşiktaş’ın bu çeyrekte birçok kez serbest atış çizgisine gitmesine neden oldu. Beşiktaş’ta pota altında Alperen Şengün‘ün etkinliği dikkat çekerken, James Blackmon ve Alperen Şengün‘ün sayıları Beşiktaş’ın son 1.5 dakikaya 83-74 önde girmesini sağladı. Son dakika içinde Alperen Şengün bir kez daha sahneye çıkarken, Erick Green’in üçlüğünü blokladıktan sonra hızlı hücumu smaçla bitirmesi maça son noktayı koydu ve Beşiktaş sahadan 86-76 üstün ayrıldı. 

Beşiktaş’ta Alperen Şengün 29 sayı – 13 ribaunt – 6 top çalma – 3 blokluk performansıyla maça damgasını vururken, James Blackmon 25 sayı – 2 top çalma, Şehmus Hazer 15 sayı – 4 ribaunt ve Markell Johnson da 10 sayı – 6 ribaunt – 5 asistle karşılaşmayı tamamladılar. Bahçeşehir Koleji’nde ise İsmet Akpınar 5/7 üç sayı isabetiyle 31 sayı – 5 ribaunt – 6 asist – 3 top çalmalık performansıyla takımının uzun süre oyunda kalmasında başrolü oynarken, Erick Green 16 sayı – 3 asist ve Josh Owens da 12 sayı – 11 ribauntla karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here