ING Basketbol Süper Ligi’nde haftanın önemli maçında Galatasaray’ın konuğu olan Pınar Karşıyaka, 86-74’lük skorla sahadan galip ayrılarak 19.12 Dünya Karşıyakalılar Günü‘nü anlamlı bir galibiyetle kutladı. Karşılaşmanın ilk yarısını da 46-39 önde tamamlayan Pınar Karşıyaka boyalı alanda hakimiyeti eline geçirip, ribauntlarda ciddi bir üstünlük sağladığı ikinci yarıda kontrolü tamamen eline geçirdi ve 12 farklı galibiyetle bu sezon 13. maçında 10. galibiyetini elde etti. Galatasaray ise bu mağlubiyet sonrası 4 galibiyette kaldı.

ING Basketbol Süper Ligi - Galatasaray - Pınar Karşıyaka - Raymar Morgan
ING Basketbol Süper Ligi – Galatasaray – Pınar Karşıyaka – Raymar Morgan (foto referans: Bertan Erman / Ajansspor)

Karşılaşmaya 30 saniyede iki top kaybıyla başlayan Galatasaray’ın hücumda organize olamamasını iyi değerlendiren Pınar Karşıyaka, savunma kaynaklı hızlı hücumlardan ve boyalı bölgeden bulduğu sayılarla 3 dakika sonunda 12-3’lük üstünlüğü yakaladı. Pınar Karşıyaka’nın pota altında sağladığı üstünlüğe Göksenin Köksal ve Brock Motum‘un dış şutlarıyla karşılık vererek skorda kalan Galatasaray, Brock Motum’un hücumdaki etkinliğiyle oyunu dengeledi; fakat Sek Henry’nin buzzer-beater’ı sonrası ilk çeyrek 24-21 Pınar Karşıyaka üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci çeyrekle birlikte Johnathan Williams’ın Galatasaray pota altına enerji getirmesi ve aldığı hücum ribauntları, RJ Hunter’ın da dış şutlarıyla etkili olması Galatasaray’ın öne geçmesini sağlarken; rotasyonların devreye girmesiyle birlikte boyalı alandaki hakimiyeti kaybetmeleri ve dış şutlarda isabet gelmemesi Pınar Karşıyaka’nın hücum ritmini bozdu. Ufuk Sarıca’nın tekrar ilk beşi parkeye almasının ardından tekrar savunmada sertliği yansıtmaya başlayan, Tony Taylor ve DJ Kennedy’nin asistleriyle doğru şutu bulan Pınar Karşıyaka skorda üstünlüğü bir kez daha eline geçirirken, yeşil kırmızılılar Sek Henry’nin bir kez daha süre dolarken kaydettiği üçlükle soyunma odasına 46-39’luk üstünlükle gitti. 

İkinci yarıya iki takım da düşük hücum yüzdeleriyle başladılar. Galatasaray yaptığı sert savunmayı hücumda sayılarla taçlandıramayınca farkı kapatma şansını yakalayamazken, çeyrek ortalarında Sek Henry’nin üst üste dış şut isabetleriyle ivmeyi yakalayan Pınar Karşıyaka, rakibinin farkı kapatma telaşıyla hücumda düzenden çıkmasıyla farkı 14 sayıya kadar çıkardı: 60-46. Çeyrek sonunda Galatasaray savunmasının tamamen oyundan düşmesi sonrası Amath M’Baye ve Onuralp Bitim‘le sayılar bulan Pınar Karşıyaka son 10 dakikaya 67-50 önde girdi. 

Final periyodunun ilk birkaç dakikasında yine iki takımın da savunma sertliğini üst seviyede tuttuğunu izlesek de, Galatasaray’ın savunma direncinin çabuk kırılması Amath M’Baye ve Tony Taylor‘ın basketlerini ve farkın açılmasını beraberinde getirdi. Bu çeyrekte hücum ribauntlarındaki üstünlüğü yakalamasıyla birlikte, son 4 dakikaya 80-60’lık üstünlükle giren Pınar Karşıyaka son dakikalarda bir miktar rehavete kapılıp Galatasaray’ın dış şutlarına engel olamasa da, son dakikada oyuna giren Yalım Olcay‘ın skoru belirleyen üçlüğüyle sahadan 86-74 galip ayrıldı. 

Pınar Karşıyaka’da Sek Henry 6/9 üç sayı isabetiyle 18 sayı – 3 ribaunt – 2 asistle en skorer oyuncu olurken, Raymar Morgan 17 sayı – 9 ribaunt, Tony Taylor 17 sayı – 6 asist – 4 ribaunt, DJ Kennedy 13 sayı – 9 ribaunt – 7 asist ve Amath M’Baye de 12 sayı – 7 ribaunt – 4 top çalmayla galibiyetin mimarları oldular. Galatasaray’da ise Daryl Macon Jr. 22 sayı – 9 asist, Brock Motum 3/4 üç sayı isabetiyle 21 sayı ve RJ Hunter da 14 sayı – 3 ribauntla karşılaşmayı tamamladılar. Pınar Karşıyaka’da galibiyetin anahtarı pota altı hakimiyeti ve 43-29’luk ribaunt üstünlüğü olurken, yeşil kırmızılılar boyalı alan sayılarında 40-24’lük bir üstünlük elde edip, ikinci şans sayılarından tam 23 sayı buldular.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here