ING Basketbol Süper Ligi’nde bugün oynanan erteleme maçında İzmir’de Bahçeşehir Koleji’ni konuk eden Pınar Karşıyaka, final periyodundaki performansıyla sahadan 82-79 galip ayrıldı ve 9. maçında 6. galibiyetini elde etti. Karşılaşmanın ilk yarısındaki 39-34’lük Bahçeşehir Koleji üstünlüğüne 2. devre başında 10-0’lık bir seriyle karşılık veren Pınar Karşıyaka, final periyodunda tekrar geri düşüp son 4 dakikaya 62-73 geride girdi. Erick Green ve Karşıyaka benchi arasında yaşanan gerginlik ile tekrar maça dönen Kaf Kaf muhteşem bir geri dönüş yapıp Amath M’Baye’nin buzzerbeaterıyla sahadan 82-79 galip ayrıldı ve çok değerli bir galibiyet elde etti. 

ING Basketbol Süper Ligi - Pınar Karşıyaka - Bahçeşehir Koleji - DJ Kennedy
ING Basketbol Süper Ligi – Pınar Karşıyaka – Bahçeşehir Koleji – DJ Kennedy (foto referans: Karşıyaka resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmaya Thomas Akyazılı ve Jamal Jones‘un sayılarıyla başlayan Bahçeşehir Koleji, hücumda yüksek yüzdeli dış şutlarla skor üstünlüğünü elde ederken, savunmada da Pınar Karşıyaka’nın düşük dış şut yüzdesinden yararlanıp devrenin tamamında üstün olan taraf oldu. İlk çeyrekte konuk ekibin faul problemini avantaja çeviremeyen Pınar Karşıyaka’nın aksine, ikinci çeyrekte Bahçeşehir Koleji sürekli olarak pota altına penetrelerle sayılar bulurken, oldukça düşük bir saha içi yüzdesiyle hücum eden Pınar Karşıyaka’nın oyunda kalmasını sağlayan etken, özellikle Raymar Morgan ve DJ Kennedy ile gelen hücum ribauntları ve ikinci şans sayıları oldu. İlk devrede tam 9 hücum ribaundu alan Pınar Karşıyaka soyunma odasına 34-39 geride gitse de, Raymar Morgan ribauntlardaki etkinliğiyle devre sonunda double-double‘a ulaşmıştı.

Soyunma odası dönüşü savunmada daha istekli gözüküp Bahçeşehir hücumlarını kilitleyen ve 4 dakika boyunca rakibine skor izni vermeyen Pınar Karşıyaka savunma kaynaklı sayılarla çeyreğe 9-0’lık bir başlangıç yaptı. Karşılıklı sayılarla geçen 3. çeyreğin sonunda Burak Can Yıldızlı’nın turnikesi sonrası 51-51 eşitlikle girilen final periyoduna 8-2’lik bir seriyle giren Bahçeşehir Koleji, Pınar Karşıyaka’ya çalınan teknik ve sportmenlik dışı fauller sonrası bitime 5 dakika kala farkı çift hanelere çıkardı ve son dört dakikaya 73-62 önde girdi. Erick Green’in kaydettiği üçlük sonrası Karşıyaka benchiyle girdiği ikili temas, o dakikaya kadar adeta rölantide oynayan yeşil kırmızılıların savunmada agresifleşmesini sağlarken, savunmada kazanılan ivmeye hücumda Tony Taylor ve Amath M’Baye ile artan şut yüzdesi de eklenince bitime 2 dakika kala fark 1 sayıya indi ve maç tekrar dengeye geldi. 74-75. Büyük bir çekişme içinde geçen ve oyunun sık sık durması nedeniyle oldukça uzayan bu iki dakikanın sonlarında Raymar Morgan’ın serbest atışlarıyla dengeyi sağlayan Pınar Karşıyaka, Amath M’Baye’nin buzzerbeater’ıyla sahadan 82-79 galip ayrılarak 9. maçında 6. galibiyetini elde etti. 

Pınar Karşıyaka’da Tony Taylor 3/5 üç sayı isabeti – 28 sayı – 4 asist, Raymar Morgan 17 sayı – 15 ribaunt ve maçı kazandıran buzzerbeater’ın sahibi Amath M’Baye de 3/5 üç sayı isabeti – 14 sayı – 8 ribauntla galibiyeti getiren oyuncular olurlarken, DJ Kennedy de 13 sayı – 9 ribaunt ile çift hanelere ulaşan bir diğer Karşıyakalı oldu. Bahçeşehir Koleji’nde ise Erick Green 20 sayı ile en skorer oyuncu olurken, Jamal Jones da karşılaşmayı 16 sayı – 4 ribaunt ile tamamladı. Pınar Karşıyaka ilk üç çeyrek çok kötü dış şut attığı ve rakibine 12/20 üç sayı atma izni verdiği maçta tam 17 hücum ribaundu alırken, toplam ribauntlardaki 44-28’lik üstünlükle de pota altında ciddi bir hakimiyet kurdu. Bu anlamda yeşil kırmızılıların ikinci şans sayılarındaki 22-2’lik üstünlüğü geri dönüş ve galibiyetteki en önemli etken oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here