Utah Jazz tarafından bugün yapılan açıklamada, efsanevi coach Jerry Sloan‘un bu sabaha karşı 78 yaşında hayatını kaybettiğini açıkladı. Sloan’un ölüm nedeninin Parkinson ve Lewy cisimcikli demans hastalığına bağlı komplikasyonlar olduğu belirtildi. Utah Jazz yayınladığı baş sağlığı mesajında, Jerry Sloan’un her zaman Jazz ailesinin bir parçası olarak kalacağını belirtirken, takıma bağlılığı, adanmışlığı ve sadakatinin altını çizdi.

Jerry Sloan - Utah Jazz
Jerry Sloan & Deron Williams – Utah Jazz

1988-2011 yılları arasında 23 yıl Utah Jazz’ın head-coachluğunu yapan Jerry Sloan, kazandığı 1221 maçla NBA tarihinde üçüncü ve %60.3 galibiyet yüzdesiyle altıncı sırada yer almaktaydı. 1997 ve 1998’de Utah Jazz’ı NBA Finalleri’ne taşıyan; fakat Michael Jordan engeline takılan Sloan, takımı çalıştırdığı 23 sezonun 20’sinde Play-Off’lara katılma başarısı da gösterdi.

Daha çok coachluk kariyeri ön plana çıkan Jerry Sloan’un oyunculuk yılları da oldukça parlak geçti. 1965 NBA Draftı’nda 1.tur 4. sıradan seçilen Sloan, çoğunluğu Chicago Bulls formasıyla geçen 11 sezonda 14 sayı – 7.4 ribaunt – 2.5 asist ortalamaları elde edip iki kez de NBA All-Star seçilmişti. Jerry Sloan aynı zamanda, Chicago Bulls’un formasını emekli ettiği ilk basketbolcuydu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here