Jenny Boucek ismi basketbolu yakından takip ediyorum diyen birçok basketbolsever tarafından bile duyulmamış ya da kulak aşinalığından öteye gitmemiştir. Kendisi İzlanda’ya kadar uzanan ilginç kariyeri ve sonunda NBA’de asistan koçluğa uzanan başarısıyla oldukça iz bırakan bir kariyere sahip olmuş başarılı bir isimdir. Jenny Boucek en genel tanımıyla, NBA tarihinde asistan koçluk pozisyonunda görev alan üçüncü kadındır.

Jenny Boucek - Harry Giles - Sacramento Kings
Jenny Boucek – Harry Giles – Sacramento Kings (foto referans: aroyalpain.com)

University of Virginia‘da başarılı bir kolej kariyeri geçiren ve hem hücum hem de defansif anlamda etkili bir oyuncu olarak bilinen Boucek, WNBA’in kurulmasıyla birlikte, gençlik hedefi olan tıp kariyeri yerine WNBA’de şansını denemek istemiş ve bu ligin kurucu takımlarından Cleveland Rockers‘ta bir sezon forma gitmişti. Geçirdiği sırt sakatlığından olumsuz etkilenen ve kariyerini bir sezon da İzlanda’da devam ettiren Boucek, basketbolu bırakma kararı almış ve WNBA’ye bu kez de asistan koç olarak dönmüştü. WNBA kariyeri boyunca Washington Mystics, Miami Sol ve Seattle Storm’da asistan koçluk görevlerinde bulunan Boucek, Sacramento Monarchs ve Seattle Storm takımlarında baş antrenörlük görevlerini de üstlenmiştir.

Head Coach’luk kariyeri pek de beklendiği gibi geçmeyen Boucek, 2017’de soluğu NBA’de alarak Sacramento Kings‘in oyuncu gelişim koçluğuna getirilmiş ve asistan koçluk görevini üstlenerek NBA’de bu unvanı elde eden üçüncü kadın olma başarısını elde etmiştir. Lisa Boyer (gönüllü asistan), Becky Hammon (asistan koç) ve Nancy Lieberman (asistan koç)’dan sonra Jenny Boucek’in de asistan koçluğa gelmesiyle sayıları giderek artmaya başlayan kadın asistan koçlarını önümüzdeki yıllarda da NBA parkelerinde görmeye devam edeceğiz gibi gözüküyor. Biz de onların gelişimlerini merakla gözlemliyor ve destekliyoruz.

NBA tarihindeki kadın koçların listesine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here