Indiana Pacers NBA’de hiç şampiyonluk yaşamamış takımlardan biri. 1976’da NBA’e dahil olmadan önce ABA Ligi’nde 3 şampiyonluğu bulunan Indiana Pacers’ın, iki ligin birleşmesi sonrası NBA’e katıldığından beri en büyük başarısı 2000 yılındaki NBA Finali. 1999-2000 sezonu NBA Finalleri’nde Los Angeles Lakers ile karşı karşıya gelen Indiana Pacers final serisini 2-4 ile kaybederken, kendi NBA tarihindeki en önemli başarıyı elde etmişti. Pacers tarihindeki dikkat çeken basketbolculara baktığımızda ise 12 kişilik kadroyu şu isimlerden oluşturduk:

Indiana Pacers All Time Team | Reggie Miller - Jermaine ONeal
Indiana Pacers All Time Team | Reggie Miller – Jermaine ONeal

Oyun kurucu:

Mark Jackson: Indiana Pacers’ın tek NBA finalini oynadığı sezon ilk beş oyun kurucusu olan ve 6 sezonluk Pacers kariyerinde neredeyse sayı ortalamasına yakın bir asist ortalaması elde eden Jackson (8.4 sayı – 8.1 asist), 10334 asistle NBA’de tüm zamanların en fazla asist yapan dördüncü basketbolcusu olurken, 1996-1997 sezonunu da normal sezon asist lideri olarak tamamlamıştı. Çok büyük bir skorer olmasa da, takımı oynatmak açısından önemli bir isim olan Jackson bu yönüyle takımın ilk beş guardı olmayı hakkediyor. 

Don Buse: İlk bakışta sıradan istatistiklerle (Indiana formasıyla ABA ve NBA’de toplam 7 sezonda ortalama 7.7 sayı – 5.1 asist) vasat bir oyun kurucu olarak gözükse de, savunma yeteneğiyle üst düzey oyun kurucular kategorisine giren Don Buse, Indiana Pacers tarihinin en iyi savunmacıları arasında yer alıyor. Kariyeri boyunca 2.8 top çalma ortalamasıyla oynayan Buse, özellikle 1975-1976 sezonunda ABA’daki 12.5 sayı – 8.2 asist – 4.1 top çalma ve 1976-1977 sezonundaki 8 sayı – 8.5 asist – 3.5 top çalma istatistikleriyle kariyerinin zirvesine ulaşmıştı. 

Freddie Lewis: 7’si ABA, biri de NBA olmak üzere 8 sezonluk Pacers kariyerinde 16.1 sayı – 4 asist ortalamalarıyla oynayan Freddie Lewis, Indiana Pacers’ın ABA’da kazandığı 3 şampiyonlukta da combo guard olarak takımın liderleri arasında yer alıyordu. 

Şutör guard:

Reggie Miller: Indiana Pacers tarihinin belki de bir numaralı efsanesi. Tamamı Pacers formasıyla 18 sezonda ortalama 18.2 sayı – 3 asist ortalamasıyla mücadele eden, %40 üç sayı, %89 serbest atış isabetiyle oynayan Miller, 5 kez NBA All-Star maçına davet edildi, 3 kez de All-NBA 3. takımına seçildi. 2560 kariyer üçlüğüyle bu kategoride de Ray Allen’dan sonra NBA’de tüm zamanların en fazla üç sayı isabeti kaydeden ikinci oyuncusu olan Reggie Miller, ABD Milli Takımı ile 1994 Dünya Şampiyonası ve 1996 Atlanta Olimpiyatları’da altın madalya kazanarak Dream Team’in efsane oyuncuları arasına adını yazdırmış oldu. 

Indiana Pacers All Time Team Reggie Miller - Rik Smits - Mark Jackson
Indiana Pacers All Time Team | Reggie Miller – Rik Smits – Mark Jackson

Billy Knight: 8 sezonluk Indiana Pacers kariyerinde 18.4 sayı – 5.9 ribaunt – 2.4 asist ortalamaları elde eden Billy Knight, 1975-76 ve 1976-77 sezonlarında Don Buse ile birlikte takımın en etkili iki isminden biriydi. Uzun süre akıllarda kalıcı bir isim olmayan Knight, muhtemelen eğer Victor Oladipo’nun Pacers kariyeri birkaç sezon daha devam etmiş olsaydı, bu listedeki yerini rahatlıkla Oladipo’ya bırakırdı; fakat mevcut durumda Reggie Miller’ı yedekleyecek isim olarak bu listede yerini alıyor. 

Kısa forvet:

Paul George: Indiana Pacers’ın NBA 2010 Draftı’nda 1. tur 10. sıradan seçtiği Paul George ilk üç sezonunda sürekli olarak yükselen performansını 2013-2014 sezonundan itibaren 20 üzeri sayı ortalamalara yükselterek, ligin elit forvetleri arasında yer almaya başladı. Oklahoma City Thunder’a gidene kadar geçirdiği 7 sezonda 18.1 sayı – 6.3 ribaunt – 3.2 asist ortalamaları elde eden ve %37 üç sayı isabetiyle oynayan George, 6 kez All-Star maçına seçilip 2016 All-Star maçında 9/19 üç sayı ve 41 sayı kaydetmişti. 2012-13 sezonunda En Fazla Gelişme Gösteren Oyuncu Ödülü sahibi, aynı zamanda da çok iyi bir savunmacı olan George, tüm zamanlar listesinde Pacers’ın en iyi kısa forveti olarak rahatlıkla konumlandırılabilir. 

Danny Granger: 2005 NBA Draftı’nda 1.tur 17. sıradan seçilen ve özellikle 2008-2011 yılları arasında ligin en etkili forvetleri arasında yer alan Granger, 9 sezonluk Pacers kariyerinde 17.6 sayı – 5.1 ribaunt ortalamaları elde ederken, 2008-09 ve 2009-10 sezonlarında 25.8 ve 24.1 sayı ortalamalarıyla kariyerinin zirvesine çıktı. 2012’de yaşadığı sakatlık sonrası bir türlü eski günlerine dönemeyen Granger, kariyerinin Pacers yılları süresince sahaya yansıttığı performansla Tüm zamanlar Takımı’nda Paul George’u yedeklemeyi fazlasıyla hak etti. 

Roger Brown: ABA döneminde 3 şampiyonluk yaşayan Indiana Pacers’ın en etkili isimlerinden olan Roger Brown, 8 sezonda 18 sayı – 6.5 ribaunt – 4 asistle Pacers tarihinin en etkili forvetleri arasında yerini almıştı. Aynı zamanda Hall of Fame’de yer alan Brown özellikle 1970 ABA Finalleri’nde Pacers’ın kazandığı son iki maçtaki 53 sayı – 13 ribaunt – 6 asist ve 45 sayı – 11 ribauntluk performanslarıyla şampiyonluğun mimarı olmuştu. 

Uzun forvet:

George McGinnis: Henüz ünversitedeyken sergilediği performans ve yakaladığı istatistiklerle dikkat çekip 20 yaşında Indiana Pacers forması giymeye başlayan 2.03’lük uzun forvet, ABA yıllarındaki performansıyla Pacers’a önemli katkılarda bulunup 4 sezondaki 25.2 sayı – 12.9 ribaunt ortalamalarıyla kazanılan 2 şampiyonlukta en önemli isimlerden biri olurken, 1974-75 sezonundaki 29.8 sayı – 14.3 ribaunt – 6.3 asist – 2.6 top çalmalık performansıyla da MVP ödülünü kazanmıştı. Pacers’ın NBA’e geçiş sezonundaki maddi zorluklar onun NBA kariyerini 76ers ile sürdürmesine neden olmuştu. 

Jermaine O’Neal: NBA kariyerine Portland Trail Blazers formasıyla sıradan bir bench oyuncusu olarak başlayan; fakat sonrasında Indiana Pacers formasıyla birlikte yükselişe geçerek ilk sezonunda En Fazla Gelişme Gösteren Oyuncu olup, 8 sezonda NBA’in önde gelen power forvetlerinden biri haline gelen Jermaine O’Neal, Pacers adına 18.6 sayı – 9.6 ribaunt – 2.4 blok ortalamaları elde etti. Aynı zamanda 6 kez de All-Star seçilen O’Neal, bloklardaki etkinliğiyle pota altını karartan oyunculardan biri olmanın yanında 2000-01 sezonundaki 228 bloğuyla da sezonun en fazla blok yapan ismi olmuştur. Çeşitli sakatlıklar ve meşhur “Malice at the Palace” kavgası sonrası aldığı ceza onu yer yer saha dışı bıraksa da, Pacers forması giydiği süre boyunca istatistiklerini belirli bir çizgide korumayı başaran O’Neal takım tarihinin en iyi uzun forvetleri arasında yer almaktadır. 

Pivot:

Mel Daniels: Yine ABA yıllarına dönüyor ve efsane Pacers takımının pivotu Mel Daniels’ı Tüm zamanlar takımının beş numarasına yerleştiriyoruz. Pacers formasıyla 6 sezonda 3 şampiyonluk elde edip 19.4 sayı – 16 ribaunt ortalamaları elde eden ve özellikle McGinnis takıma katılana kadar pota altında en etkili isim olan Daniels, o yıllarda istatistiği tutulmayan blok yeteneğiyle de iyi bir savunmacı olarak bilinmekteydi. Artis Gilmore’dan sonra ABA’da tüm zamanların en iyi ikinci ribauntcusu (15.1 rib/maç) da olan Daniels, NBA & ABA istatistikleri beraber dikkate alındığında da ribauntlarda (14.9 rib/maç) 6. basamakta yer alıyor. 

Rik Smits: Kadroya son isim olarak da Hollandalı dev Rik Smits’i ekliyoruz. 2.24’lük Hollandalı 1988 NBA Draftı’nda 1.tur 2.sıradan seçilirken, 12 sezonluk NBA kariyerinin tamamını geçirdiği Indiana Pacers forması altında 14.8 sayı – 6.1 ribaunt – 1.3 blok ortalamalarıyla mücadele etti. Hiçbir zaman süper star seviyesine yükselebilen üst düzey bir basketbolcu olmasa da, tam bir beş numara olan, boyalı bölgede oyunun iki tarafını da iyi oynayabilen ve bu sayede yıllarca Pacers ilk beşinde önemli bir yer edinip kariyerinin son sezonunda da NBA Finali yaşayan Smits kaydettiği 12,871 sayıyla Indiana Pacers tarihinde Reggie Miller’dan sonra en fazla sayı kaydeden ikinci basketbolcu olarak dikkat çekiyor. 

2 YORUMLAR

  1. Jalen Rose da bence bu listede olmalıydı. Jordan’lı Bulls’a kafa tutabilen tek takım olan İndiana da Reggie Miller ve Rim Smith ile birlikte en önemli oyuncuydu bana göre. Şanssızlıkları Jordan’dı ama belki bir kez ev sahibi avantajına sahip olabilselerdi, onları geçebilirlerdi. Kimbilir..

    • Jalen Rose’un yeteneği ve Pacers formasındaki performansına itirazımız yok zaten; ama listede çok iyi 3 numaralar olunca bir adım geride bırakmak zorunda kaldık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here