Turkish Airlines Euroleague’te sezonun 16. maçında Sinan Erdem Spor Salonu’nda Barcelona’yı konuk eden Anadolu Efes, ilk yarısı 43-43 eşitlikle biten karşılaşmayı 86-79 kazanarak sekizinci galibiyetini elde etti. Özellikle ikinci yarıdaki başarılı oyunuyla Shane Larkin‘in adeta Euroleague’e dönüşüne tanık olduğumuz maçta, üçüncü çeyrekteki savunmasıyla farkı açan Anadolu Efes, aldığı galibiyetle takımlarımızın Euroleague’te bu sezon İspanyol takımlarına karşı aldığı ilk galibiyeti elde etti.

Turkish Airlines Euroleague - Anadolu Efes - Barcelona - Shane Larkin
Turkish Airlines Euroleague – Anadolu Efes – Barcelona – Shane Larkin (foto referans. Anadolu Efes resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmaya Nikola Mirotic ve Nick Calathes ikilisini durdurmakta zorlanarak başlayan Anadolu Efes, 3 dakikada yediği 2-9’luk seri sonrası, maça son haftalardaki düşük performansına devam edeceği korkusuyla başlamamıza neden olurken, maça ilk beşte başlamayan Shane Larkin‘in kenardan gelerek yaptığı katkı ve Krunoslav Simon‘un ikinci çeyrekle birlikte tecrübesini sahaya yansıtması sonrası oyuna tekrar denge geldi. Sakatlık sonrası henüz form tutamadığı için çok eleştirilen Shane Larkin’in hem istekliliği hem de sayı ve asistleriyle skora katkısı Anadolu Efes adına sevindirici bir gelişme olarak dikkat çekerken, Simon dışında dış şut isabeti kaybeden oyuncu çıkmaması ise skor üretiminin sınırlanmasına neden oldu. Barcelona’nın dört numarada Anadolu Efes forvetlerine sağladı üstünlük ve temsilcimizin ribaunt zaafı ilk yarının bizim açımızdan olumsuz diğer yanları olurken devre 43-43 eşitlikle tamamladı.

İkinci yarıya üst düzey bir savunma konsantrasyonu ile başlayan Anadolu Efes, hücumda da Shane Larkin ve Vasilije Micic‘in önderliğinde, bu ikilinin sayı ve asistleriyle farkı açmaya başlayıp ilk beş dakika sonunda 12-2’lik bir seriyle 55-45’lik üstünlüğü yakaladı. İlk yarıda üç sayı çizgisi gerisinden çember döven Efes şutörleri bu çeyreğin ikinci yarısında alev alırlarken, son dakika içindeki birkaç basit hataya rağmen Anadolu Efes son 10 dakikaya 68-54’lük bir üstünlükle girdi. Final periyodunda Anadolu Efes’in hücum ritmi ve şut yüzdesinde bir düşüş gözlemlense de, hem savunmadaki gayret hem de Barcelona’nın boş pozisyonlarda dahi oldukça düşük yüzdeki şut atması uzun süre farkın kapanmasını engelledi. Konuk ekibin hücumdaki verimsizliğine Nick Calathes‘in oyuna girip inisiyatif alması son verirken, son iki dakikaya girerken fark 4 sayıya kadar düştü: 79-75. Kalan sürede karşılıklı sayılar Anadolu Efes’e 86-79’luk üstünlüğü getirirken, lacivert beyazlılar böylece bu sezon 7 maç sonunda İspanyol takımlarına karşı aldığımız ilk galibiyeti elde etmiş oldu. 

Anadolu Efes’te Shane Larkin 23 sayı – 7 ribaunt – 8 asistle maçın yıldızı olurken, Krunoslav Simon 16 sayı – 4 ribaunt, Vasilije Micic 17 sayı – 5 asist ve Bryant Dunston da 12 sayı – 5 ribaunt – 3 blokla galibiyette önemli rol oynadılar. Barcelona’da ise Nikola Mirotic 18 sayı – 8 ribaunt, Nick Calathes 15 sayı – 6 ribaunt – 6 asist ve Cory Higgins de 14 sayı – 4 ribauntla karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here