ING Basketbol Süper Ligi’nde 12. haftada sahasında Galatasaray’ı konuk eden HDI sigorta Afyon Belediyesi ilk yarısını 55-45 önde tamamladığı maçı 97-80 kazanarak bu sezon elde ettiği galibiyet sayısını altıya çıkardı. Yüksek dış şut yüzdesiyle başladığı maçın ilk devresinde farkı 22 sayıya kadar çıkaran Afyon ekibi, üçüncü çeyrekte Göksenin Köksal ile sertliği artan Galatasaray savunması karşısında zorlanıp Yiğit Arslan‘ın dış şutları sonrasında skor üstünlüğünü kısa süreli olarak kaybetse de, final periyodunda savunma kaynaklı sayılar ve Chris Wright‘ın oyuna ağırlığını koyması sonrasında 30-12’lik bir seri yakalayıp sahadan 97-80 galip ayrıldı ve kritik bir galibiyet daha elde etti. 

ING Basketbol Süper Ligi - HDI Sigorta Afyon Belediye - Galatasaray
ING Basketbol Süper Ligi – HDI Sigorta Afyon Belediye – Galatasaray

Karşılaşmaya Pako Cruz‘un istekli oyunu ve isabetli dış şutlarıyla başlayan HDI Sigorta Afyon Belediyesi, Chris Wright & Pako Cruz ikilisinin sayı ve asistlerine JP Macura‘nın sahanın iki yarısındaki mücadeleci basketbolunun da eklenmesiyle birlikte ilk çeyreği 33-20 önde tamamladı. Galatasaray’da ilk çeyrekte Barış Ermiş‘in asistlerinden beslenen Alex Tyus dışında bir skorer çıkmaması, sarı kırmızılıların düzenden çıkmasına neden olurken, ikinci çeyreğin başında da Göksenin Köksal’ın kaydettiği savunma kaynaklı basketler dışında oldukça düşük enerjili Galatasaray hücumları izledik.

HDI Sigorta Afyon Belediyesi’nde iyi top paylaşımı ve sonrasında bulunan elverişli şutlardaki yüksek üç sayı yüzdesi farkın açılmasını beraberinde getirirken, çeyreğin ilk beş dakikası 49-27 ev sahibi ekip üstünlüğüyle geçildi. Galatasaray’ın yardım savunması ve teması artırarak savunmadaki sertliği bir seviye yükseltmesi çeyreğin ikinci yarısında ev sahibi ekibin hücumdaki ivmesini düşürürken, 9-0’lık Galatasaray serisi sonrası fark kapanmaya başladı ve devre arasına 55-45 HDI Sigorta Ayfon Belediyesi üstünlüğüyle girildi.

Soyunma odasından Yiğit Arslan’ın art arda üçlükleriyle sahaya dönen Galatasaray ilk dört dakikalık dilimde farkı 5 sayıya kadar indirdi: 61-56. Göksenin Köksal‘ın Pako Cruz’un savunmasındaki etkinliği ve pota altında da Alex Tyus‘un savunma tehdidi, Afyon ekibinin hücumda tamamen düzenden çıkmasına ve hücum yüzdelerinin düşmesine neden olurken, çeyreğin bitimine 35 saniye kala Daryl Macon‘un basket faulü ile maçta ilk kez öne geçen Galatasaray maçın son 10 dakikasına da 68-67’lik üstünlükle girdi.

Final periyoduna Chris Wright ve Pako Cruz‘un sayılarıyla başlayan HDI Sigorta Afyon Belediyesi, Brock Motum ve Alex Tyus’un savunmasında da başarılı olarak oyunun kontrolünü tekrar eline geçirdi. Özellikle Pako Cruz‘un faul problemi nedeniyle kenara geldiği dönemde Chris Wright‘ın direksiyona geçip oyuna ağırlığını koymasıyla skorda da üstünlüğünü hissettiren ev sahibi ekip, Sinan Sağlam‘ın Alex Tyus’a bloğu ve sonrasındaki hızlı hücumda Egemen Güven’in sayısı sonrası son 3 dakikaya 85-77 önde girdi. Kalan sürede farkı artırarak üstünlüğünü koruyan HDI Sigorta Afyon Belediyesi 30-12’lik çeyrek skoruyla 97-80’lik bir galibiyet elde etti. 

HDI Sigorta Afyon Belediyesi’nde Chris Wright 27 sayı – 11 asistle double-double yaparak galibiyette baş rolü oynarken, JP Macura 21 sayı – 7 ribaunt – 3 top çalma, Pako Cruz 19 sayı – 6 asist, Tanner Leissner 14 sayı – 5 ribaunt ve Evaldas Kairys de 10 sayı – 9 ribauntla çift haneli sayı kaydeden diğer oyuncular oldular. Galatasaray’da ise Alex Tyus 19 sayı – 7 ribauntla en skorer oyuncu olurken, Brock Motum ve Yiğit Arslan 14’er sayı, Barış Ermiş ise 4 sayı – 4 ribaunt – 10 asistle karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here