ING Basketbol Süper Ligi’nde haftanın maçında Sinan Erdem Spor Salonu’nda Anadolu Efes’in konuğu olan Beşiktaş Sompo Sigorta büyük heyecan içinde geçen maçı uzatma dakikalarında 104-98 kazanarak Burak Bıyıktay’ın gelişiyle birlikte başlayan yükselişini sürdürmüş oldu. Normal süresi 86-86 biten karşılaşmayı uzatma bölümünde hatasız oynayarak kazanan Beşiktaş Sompo Sigorta, Shaq McKissic’in 38 sayı kaydederek yıldızlaştığı maç sonrası bu sezonki sekizinci galibiyetini elde ederken, Anadolu Efes de bu sezon BSL’de ikinci kez yenilmiş oldu.

Anadolu Efes - Beşiktaş Sompo Sigorta | Shaq McKissic
Anadolu Efes – Beşiktaş Sompo Sigorta | Shaq McKissic (Fotoğraf Beşiktaş Basketbol resmi Twitter sayfasından alınmıştır)

Karşılaşmaya Rodrigue Beaubois ve Buğrahan Tuncer’in sayılarıyla oldukça yüzdeli hücum ederek başlayan Anadolu Efes’in ilk 4 dakikayı 16-4 önde geçmesi, birçok basketbolsever gibi bizlerinde bu maçın Anadolu Efes açısından güle oynaya kazanılacak bir maç olacağını düşünmemize neden oldu. Fakat Samet Geyik’le direnmeye başlayan, İsmet Akpınar ile skor üretkenliği artan Beşiktaş Sompo Sigorta skora olmasa da, oyuna dengeyi getirirken, ilk 10 dakika 24-17 Anadolu Efes üstünlüğüyle sonuçlandı.

İkinci çeyrekte de ilk çeyreğin sonlarında hücumda başlayan durgunluğu aşmakta zorlanan ev sahibi ekip Beşiktaş Sompo Sigorta’nın skora dengeyi getirmesine engel olamazken, Krunoslav Simon ve Tibor Pleiss dışında skor üretimini düzene sokamadı. İsmet Akpınar ve Burak Can Yıldızlı ile oyuna ortak olan Beşiktaş ise çeyreğin sonlarında Shaq McKissic’in de devreye girmesiyle devre sonunda 46-46’lık eşitliği yakaladı.

Soyunma odası dönüşü Sertaç Şanlı ve Adrien Moerman’ın sayılarıyla skor üstünlüğünü yakalayan taraf Anadolu Efes olsa da, Shaq McKissic ve Nemanja Durisic’in sayıları Beşiktaş’ın oyunda kalmasını sağladı. İki takımın da hem hücum hem de savunmada zevkli bir basketbol izlettiği çeyreğin sonlarında Anadolu Efes Rodrigue Beaubois’nın elinden üst üste sayılar bulurken, son 10 dakikaya da 70-64 önde girdi.

Final periyodunun başında Alec Peters’ı sayılarıyla bitime 7:50 kala farkı 8 sayıya kadar çıkaran Anadolu Efes (74-66) Burak Bıyıktay’ın molası sonrasında sertleşen Beşiktaş savunması karşısında zorlanmaya başladı. Hücumda düzen dışı isabetsiz şutlar yanında savunmada da Mc Kissic ve İsmet’i durdurmakta zorlanan lacivert beyazlılar 14-2’lik Beşiktaş serisine engel olamayınca skorda üstünlük Beşiktaş Sompo Sigorta’ya geçti. Bu dakikalarda Krunoslav Simon Anadolu Efes’i oyunda tutmaya çalışırken, 86-83 Beşiktaş üstünlüğüyle girilen son 10 saniyede Beaubois’nın 1/2 serbest atışı ve sonrasında Durisic’in büyük hatası sonrası hücum ribaundunu alan Alec Peters’ın 2/2 isabeti maçı 86-86 ile uzatmaya götürdü.

“Kazandım” dediği maçın uzatmaya gitmesinin moral bozukluğu Beşiktaş’ı beklentilerin tam aksine uzatma periyodunda olumlu etkilerken, önce McKissic ve Samet’in basketleri, ardından da İsmet ve Gotcher’dan gelen üç sayı isabetleri siyah beyazlıların üstünlüğü ele geçirmesini sağladı. Kalan sürede serbest atış çizgisinden de hata yapmayan Beşiktaş Sompo Sigorta maçı 104-98 kazanırken, Burak Bıyıktay dönemindeki yükselişine devam etti.

Beşiktaş Sompo Sigorta’da Shaq McKissic 38 sayı – 8 ribaunt – 4 asist – 3 top çalmayla maçın yıldızı olurken, İsmet Akpınar 21 sayı – 6 asist, Samet Geyik 12 sayı – 5 ribaunt, Toddrick Gotcher 11 sayı – 9 ribaunt – 4 top çalma, Oğuz Savaş 8 sayı – 4 ribaunt ve Burak Can Yıldızlı da 7 sayı – 3 ribaunt ile galibiyette önemli rol oynadılar. Anadolu Efes’te ise Rodrigue Beaubois 29 sayı – 4 ribaunt, Krunoslav Simon 18 sayı – 4 ribaunt ve Alec Peters da 15 sayı – 3 ribauntla karşılaşmayı tamamladılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here