ING Basketbol Süper Lgi’nde haftanın merakla beklenen maçında Sinan Erdem Spor Salonu’nda Pınar Karşıyaka’yı konuk eden Anadolu Efes baştan sona büyük bir mücadeleye sahne olan zevkli maçı Bryant Dunston‘ın son saniye bloğuyla 78-77 kazanarak BSL’deki üçüncü maçını da kayıpsız geçti. İlk yarısı 45-43 Pınar Karşıyaka üstünlüğüyle tamamlanan, ikinci yarıda ise savunmaların ön plana çıktığı maçta final çeyreği başında 15-2’lik seriyle üstünlüğü eline geçiren Anadolu Efes, 78-77 önde girdiği son savunmada Bryant Dunston’ın Michael Roll’a yaptığı blokla sahadan galip ayrılan taraf oldu.

ING Basketbol Süper Ligi 2021-2022 Anadolu Efes - Pınar Karşıyaka - Rodrigue Beaubois
ING Basketbol Süper Ligi 2021-2022 Anadolu Efes – Pınar Karşıyaka – Rodrigue Beaubois (foto referans: Anadolu Efes resmi Twitter hesabı)

Maça başlarken Ergin Ataman‘ın yabancı tercihlerini uzun oyuncularından yana kullanması (Bryant & Pleiss & Moerman), Ufuk Sarıca‘nın ise Mitchell’ı rotasyon dışı bırakarak dar bir pota altı rotasyonu tercih etmesi henüz maç başlamadan ilginç bir maç olacağı izlenimi verdi. Uzun eşleşmelerindeki bu avantajı ilk devrede iyi değerlendiren Anadolu Efes, aldığı hücum ribauntlarını ikinci şans sayılarıyla bitirerek skora üretirken, Pınar Karşıyaka’da da Bonzie Colson‘un sayıları sonrası ilk 10 dakika 17-17 eşitlikle sonuçlandı. İkinci çeyrekle birlikte iki takımda hücum ritimlerini artırırlarken, Tolga Geçim‘in bençten gelerek yaptığı katkılar ve Rodrigue Beaubois‘nın üst üste üç sayı isabetleri Anadolu Efes’in hücumda zorlanmamasını sağladı. Pınar Karşıyaka ise kısıtlı uzun rotasyonunda Semih’in de çabuk üçlemesinin ardından, Amath M’Baye ve Michael Roll‘un sayılarıyla oyunu dengede tutarken, başa baş geçen çeyreğin sonucunu devre kornasıyla birlikte rakip potaya üçlüğü gönderen James Blackmon belirledi: 45-43.

Maçın ikinci yarısı seyir zevki yüksek bir basketbolla başladı. Pınar Karşıyaka Tony Taylor ve Michael Roll, Anadolu Efes ise Vasilije Micic ve Adrien Moerman‘ın karşılıklı dış şutlarıyla skor üretirken, karşılıklı basketler skorda dengenin korunmasını sağladı. Çeyreğin ikinci yarısıyla birlikte iki takımın da savunma motivasyonlarını artırmaları karşılıklı olarak hücum yüzdelerinin düşmesine neden olurken, Michael Roll‘un devreye girmesi çeyrek sonuna gelirken Pınar Karşıyaka’ya ilk kez 9 sayılık üstünlüğü getirdi: 65-56. Kaf Kaf için işlerin iyi gittiği bu anlarda üçüncü çeyreğin sonunda Doğuş Balbay‘ın üçlüğü belki de Anadolu Efes’in tekrar maçın içinde kalmasını sağlarken, final çeyreği başında Vasilije Micic ve Rodrigue Beaubois‘nın üçlükleri, orta mesafeden de Tibor Pleiss‘in  isabetleriyle 15-2’lik bir seri yakalayan lacivert beyazlılar son 5.5 dakikaya 71-67 önde girdi. İki takımın da skor bulmakta zorlandığı ve mücadelenin üst seviyede olduğu son dakikalarda oyun birçok kez faul düdükleriyle kesilirken, serbest atış çizgisinden gelen karşılıklı sayılar sonrası son dakikaya 76-76’lık eşitlikle girildi. 30 saniye kala Bonzie Colson‘un 1/2 serbest atışı Pınar Karşıyaka’yı 77-76 öne geçirirken, 21 saniye kala Shane Larkin‘in turnikesi ile Anadolu Efes 78-77 öne geçti. Son hücumda Anadolu Efes savunması ön plana çıkarken, önce Shane Larkin‘in Tony Taylor’un topuna müdahalesi, ardından da Bryant Dunston‘ın Michael Roll’u bloklaması sonrası maçın galibi 78-77 ile Anadolu Efes oldu. 

Anadolu Efes’te Vasilije Micic 5/9 üç sayı isabeti, 18 sayı – 8 asist – 5 ribaunt ile galibiyetin mimarı olurken, Tibor Pleiss 17 sayı – 4 ribaunt, Rodrigue Beubois 3/7 üç sayı isabetiyle 11 sayı ve Bryant Dunston da 10 sayı – 3 ribaunt – 1 blokla galibiyette önemli roller oynadılar. Pınar Karşıyaka’da ise Michael Roll 5/7 iç sayı isabeti, 23 sayı – 4 ribaunt – 3 asistle en etkili oyuncu olurken, Amath M’Baye de 15 sayı – 4 ribaunt – 4 top çalma – 2 blokla karşılaşmayı tamamladı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here