FIBA U19 World Cup – 19 Yaş Altı Basketbol Dünya Kupası’ndaki ikinci maçında Avustralya ile karşılaşan 19 Yaş Altı Milli Takımımız 64-62’lik galibiyetle gruptaki ilk galibiyetini elde etti ve son Mali maçı öncesinde grup ikinciliği yolunda çok önemli bir avantaj yakaladı. İlk çeyreğinde 16-2 öne geçmelerine rağmen, tam saha baskıya karşı basit hatalar yapan ve maçı zora sokan genç millilerimiz ikinci yarısında uzun süre geride götürdükleri maçı 64-62 kazanarak turnuvadaki ilk galibiyetlerini elde ettiler.

FIBA U19 World Cup 2021 - Türkiye - Avustralya - Berke Büyüktuncel
FIBA U19 World Cup 2021 – Türkiye – Avustralya – Berke Büyüktuncel (foto referans: www.fiba.basketball)

Karşılaşmaya dünkü farklı A.B.D yenilgisinin moral bozukluğunu üzerinden atmış olarak çıkan U19 Milli Takımımız ilk çeyrekteki etkili savunması ile Avustralya’ya 9 dakikada sadece 2 sayı izni verdi. Savunmada Furkan Haltalı‘yla pota altını rakip hücumlara kapatan gençlerimiz, hücumda da Berkay Yılmaz‘ın oyunu iyi yönlendirmesi, Furkan’ın hücum ribauntları ve Sarper David Mutaf‘ın üç sayı isabetleriyle skoru 16-2’ye getirip ilk 10 dakikayı da 18-7 önde tamamladılar.

Maçın ikinci çeyreğiyle beraber adeta dün geceki Türkiye – Yunanistan maçının bir tekrarını yaşadık. İkinci beşimizin sahaya girmesiyle birlikte önce hücumlarımız akıcılığını kaybederken, hücumdaki tereddüdümüzü fark eden Avustralya’nın başlattığı tam saha prese karşı, hiç antrenmanda çalışmamışcasına yaptığımız amatörce hatalar rakibin her geçen dakika daha istekli oynamasına neden oldu. Gökhan Hoca’nın bu dönemde baskıyı kaldırmakta zorlanan bazı oyunculara olması gerekenden fazla süre vermesi millilerimizdeki krizin büyümesine neden olurken, Avustralya bitime beş dakika kala 24-21 ile ilk kez öne geçti. Kalan sürede karşılıklı sayılar görülürken soyunma odasına 34-34 eşitlikle gidildi.

Karşılıklı sayılarla geçen üçüncü çeyrekte üstünlük sık sık el değiştirirken, çeyrek sonunda ikinci beşimiz sahadayken bir kez daha hücumda zorlanıp, 24 saniye süresini kullanamamamız Avustralya’nın skor üstünlüğünü eline geçirmesine ve son 10 dakikaya 49-46 önde girmesine neden oldu. Final çeyreğinde Adem Bona ve Berke Büyüktuncel‘in oyuna getirdikleri hareketlilikle maça bir kez daha ortak olan 19 Yaş Altı Milli Takımımız, son 2.5 dakikaya 59-59 eşitlikle girdi. Maçın en kritik anlarında Gökhan Hoca’nın Berkay’ı kenarda unutup oyun kurucusuz bir beş tercih etmesi ve hücumda bocalamamız, savunmada da sıcak el Daniels’ı boş bırakmamız sonrası yediğimiz üçlük son dakikaya 3 sayı geride girmemize neden olsa da önce son 45 saniyede tekrar oyuna giren Berkay Yılmaz‘ın 2/2 serbest atışları, ardından da Tibet Görener‘in kritik basketi ve serbest atışları sonrası sahadan 64-62 galip ayrılan U19 Milli Takımımız bu sonuçla grup ikinciliği yolunda çok önemli bir avantajı elde etti.

19 Yaş altı Milli Takımımız’da Sarper David Mutaf 13 sayı – 5 ribaunt – 3 asist, Berke Büyüktuncel 12 sayı – 6 ribaunt – 3 top çalma, Furkan Haltalı 8 sayı – 12 ribaunt, Adem Bona ve Tiber Görener 8’er sayı ve Berkay Yılmaz da 7 sayı – 5 ribaunt – 5 asistle galibiyette önemli roller oynadılar. Avustralya’nın en etkili oyuncusu ise 14 sayı – 6 ribaunt – 8 asistle oynayan Dyson Daniels oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here