ING Basketbol Süper Ligi’nin 17. haftasında sahasında Fenerbahçe Beko’yu konuk eden Gaziantep Basketbol ilk yarısı başa baş geçen maçın ikinci yarısındaki etkili oyunuyla sahadan 81-70 galip ayrıldı ve bu sezonki yedinci galibiyetini elde etti. İlk yarısı 38-37 Fenerbahçe Beko üstünlüğüyle tamamlanan karşılaşmanın ikinci devresinde özellikle savunmasıyla rakibini durduran Gaziantep Basketbol, özellikle kaptan Can Uğur Öğüt‘den gelen ekstra performansla çift haneli bir galibiyete uzanırken, Fenerbahçe Beko ise ligdeki dördüncü yenilgisini alıp zirve yarışında önemli bir darbe aldı. 

Jason Rich | Gaziantep Basketbol - Fenerbahçe Beko
Jason Rich | Gaziantep Basketbol – Fenerbahçe Beko

Dönem dönem iki takımın da oldukça sert savunma yaptığı, deyim yerindeyse tribünden kemik seslerinin duyulduğu karşılaşmanın ilk yarısına iyi başlayan taraf Gaziantep Basketbol olurken, Ivan Buva, Drew Crawford ve Jason Rich’in sayıları sonrası ev sahibi ekip ilk 6.5 dakikayı 15-7 önde geçti. Gaziantep Basketbol’un sonuç veren sert savunmasına, mola sonrası Fenerbahçe Beko da baskılı kısa savunmasıyla cevap verince, Gaziantep kısalarının yaptığı basit hatalar ve Bobby Dixon & James Nunnally ikilisinin skorer oyunları sonrası farkı kapandı ve ilk 10 dakika 19-17 Gaziantep Basketbol üstünlüğüyle sonuçlandı.

İkinci çeyreğin başından da sert savunmasını devam ettiren Fenerbahçe Beko, Leo Westermann’ın sayı ve asistleriyle skor üretirken, 2.5 dakika içinde 26-22’lik üstünlüğü elde etti. Fransız oyun kurucunun sarı lacivertlilerin hücumunu sürüklediği bu çeyrekte, Gaziantep Basketbol’da da Stevan Jelovac ve Drew Crawford skor yükünü çekerlerken, devre sonunda Fenerbahçe’nin bir diğer Fransız’ı Joffrey Lauvergne‘nin üç sayı isabeti Fenerbahçe Beko’nun ilk yarıyı 38-37 önde tamamlamasını sağladı. Kısalardan gelen skor ve üç sayı isabetlerinin oyun düzenlerinde önemli yer kapladığı Gaziantep ekibinde ise Sarunas Vasiliauskas’ın sadece 2 dakika sahada kalıp 3 faule ulaşması, ilk yarıda ev sahibi ekibin düzenini bozan en önemli etken oldu. 

Soyunma odası dönüşü Jason Rich ve Ivan Buva’nın sayılarıyla 9-0’lık bir seri yakalayan ve 46-38 öne geçen Gaziantep Basketbol, yakaladığı ivmeyi fazla koruyamayıp Bobby Dixon ve Joffrey Lauvergne’nin sayılarına engel olamayınca maça tekrar denge geldi. Son 4.5 dakikasına 48-47 girilen 3. çeyreğin ikinci yarısında Can Uğur Öğüt, Stevan Jelovac ve Erol Can Çinko ile Fenerbahçe potasını üçlük bombardımanına tutan Gaziantep Basketbol oyunun kontrolünü tekrar eline geçirirken, son 10 dakikaya 60-52 önde girdi.

Final periyodu karşılıklı sayılarla başlarken, iki takımın da savunma konsantrasyonlarını artırması karşılıklı top kayıpları ve yüzdesiz hücumları da beraberinde getirdi. Maçtaki hücum akıcılığının tıkandığı anlarda Stevan Jelovac ve Can Uğur Öğüt‘ün sayı ve asistleri Gaziantep Basketbol için altın değerinde katkılar olurken, ev sahibi ekip son 5 dakikaya girerken farkı çift hanelere çıkarmayı başardı: 70-59. Fenerbahçe bitime iki dakika kala Melih ve Dixon’un sayılarıyla farkı kısa süreliğine tekrar 5 sayıya indirmeyi başarsa da, kalan sürede kaptan Can Uğur Öğüt ve Drew Crawford’tan gelen sayılarla farkın kapanmasına izin vermeyen Gaziantep Basketbol sahadan 81-70 galip ayrılarak çok değerli bir galibiyet elde etti. 

Gaziantep Basketbol’da Stevan Jelovac 17 sayı – 10 ribaunt – 3 asistle double-double yaparak maçın yıldızı olurken, Can Uğur Öğüt 13 sayı – 6 asist, Jason Rich 13 sayı – 3 ribaunt, Drew Crawford 13 sayı – 4 ribaunt, Ivan Buva 11 sayı – 3 ribaunt – 4 asist ve İsmail Cem Ulusoy da 7 sayı – 7 asistle galibiyette önemli rol oynadılar. Fenerbahçe Beko da ise Bobby Dixon 16 sayı – 5 ribaunt – 5 asist, Joffrey Lauvergne 14 sayı – 9 ribaunt, James Nunnally 11 sayı – 4 asist ve Leo Westermann da 10 sayı – 5 asistle karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here