Basketball Champions League E Grubu’ndaki ilk maçında İstanbul’da Çekya takımı ERA Nymburk’u konuk eden Galatasaray Nef sahadan 101-85 galip ayrıldı ve Avrupa’da sezona iyi bir başlangıç yaptı. Karşılaşmanın ilk yarısını da 52-48 önde tamamlayan Galatasaray Nef, ikinci yarıda Rıdvan Öncel‘in yükselttiği direnç ve Melo Trimble‘ın yağmur gibi üçlükleriyle farkı açarak gruba önemli bir galibiyetle başlamış oldu. Melo Trimble 8/10 üç sayı isabeti elde ettiği maçı 33 sayıyla tamamladı. 

Basketball Champions League 2021-2022 Galatasaray Nef - ERA Nymburk - Rıdvan Öncel
Basketball Champions League 2021-2022 Galatasaray Nef – ERA Nymburk – Rıdvan Öncel (foto referans: www.fiba.basketball)

Maça hücumda dağınık başlayan ve hücumlardan boş dönen Galatasaray Nef, boş hücumlar sonrası tempolu basketbolla sayılar bulan ERA Nymburk’un kısa sürede farkı 9’a çıkmasına engel olamadı: 5-14. Ekrem Memnun‘un molası akabinde Melo Trimble‘ın üçlükleriyle hayat bulan temsilcimiz, hücumda yavaş yavaş ritmini bulup ilk 10 dakika sonunda farkı 3 sayıya kadar düşürürken (23-26), ikinci çeyreğin başında üç Türk oyuncusunun (Rıdvan Öncel, Ege Arar, Eray Aydoğan) mücadelesi ve skor katkılarıyla gelen 10-0’lık seriyle skorda öne geçti. Bu çeyrekte David Kravish ve Dee Bost‘un sayıları Galatasaray’ın üstünlüğünü perçinlemesini sağlarken, devrenin sonundaki birkaç hatayla devre sonunda farkın 4 sayıya inmesi haricinde ritmini bulmuş bir Galatasaray Nef seyrettik: 52-48.

Üçüncü çeyrek karşılıklı sayılarla başlarken, ERA Nymburk çeyrek başında daha dirençli bir görünümdeydi. Çeyreğin ortalarından itibaren özellikle Rıdvan Öncel‘in mücadelesiyle savunma motivasyonu artan Galatasaray Nef, Akoon-Purcell ve Dee Bost‘un sayı ve asistleriyle farkı yavaş yavaş tekrar açmaya başlarken, Rıdvan’ın skora da katkıda bulunmasıyla birlikte son 10 dakikaya 75-67 önde girdi. Final çeyreğinde ise Galatasaray Nef oyunun kontrolünü iyice eline geçirdi. Çeyreğe Ege Arar‘ın etkin savunmasıyla başlayıp rakibini durduran sarı kırmızılılar, bitime 7 dakika kala parkeye çıkan Melo Trimble‘ın art arda kaydettiği 8 sayıyla 1.5 dakika içinde skoru 87-74 yaptı. Melo Trimble bu çeyrekte arka arkaya üçlüklerle farkın giderek açılmasında başrol oynarken, sahadan 101-85 galip ayrılan Galatasaray Nef E Grubu’na önemli bir galibiyetle başlamış oldu.

Galatasaray Nef’te Melo Trimble 8/10 üç sayı isabetiyle 33 sayı – 6 ribaunt – 3 asistle galibiyetin mimarı olurken, DeVaughn Akoon-Purcell 23 sayı – 6 ribaunt, Dee Bost 13 sayı – 5 asist, David Karvish de 10 sayı – 5 ribauntla galibiyette önemli rol oynadılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here