ING Basketbol Süper Ligi’nde 27. hafta maçında HDI Sigorta Afyon Belediyespor’u 110-70 gibi farklı bir skorla mağlup eden Galatasaray ligde kalma yolundaki en büyük rakibi Lokman Hekim Fethiyespor’un bir adım önüne geçerken, Play-Off’a katılma mücadelesi veren rakibine de ağır bir yara vermiş oldu. Sarı kırmızılılar farklı galibiyetle hem moral bulup hem de az da olsa rahatlamış olsalar da, karşılaşmanın ilk çeyreğindeki kritik hakem kararları ve bu kararların direkt olarak maçın seyrini değiştirmesi, maçın sonucunun ve Galatasaray’ın başarısının önüne geçti.

Galatasaray - HDI Sigorta Afyon Belediye - Brock Motum - Tanner Leissner
Galatasaray – HDI Sigorta Afyon Belediye – Brock Motum – Tanner Leissner

İlk çeyreğin ortalarında Galatasaray’ın 10-8 üstünlüğü varken, bir pota altı mücadelesinde Brock Motum‘un Tanner Leissner‘ı omzu üzerinden atmasına devam kararı veren hakem üçlüsü (Serkan Emlek, Serdar Ünal, Alper Özgök), Leissner’ın çenesinin açılması sonrası gerilen ortamda Pako Cruz‘a teknik faul çalıp, Ekrem Memnun ile sözlü tartışmaya giren JP Macura‘yı da diskalifiye ettiler. Galatasaray cephesinde sadece koç Ekrem Memnun‘a teknik faul çalınan ve olayların başrol ismi Brock Motum’a ise normal faul dahi çalınmayan pozisyon sonrası Leissner ve Macura oyuna devam edemezlerken, Afyon ekibinin koçu Can Sevim de oyunun kalanında takımı sahada yerli ağırlıklı bir kadroyla  tuttu.

Geçmişte çok benzer bir pozisyonda Bornova Belediyespor’lu Zvonko Buljan’ın faulüne maruz kalan Pınar Karşıyakalı Andre Smith’in sağ dirsek bağlarının kopmasına neden olan hadiseyi hatırlamamıza yol açan bu derece tehlikeli bir hareketin ardından Brock Motum’a takımdan ya da federasyondan bir uyarı gelip gelmeyeceği ise merak konusu. Ligde kalacak ve Play-Off bileti alacak takımlar adına bu denli önemli bir maçın henüz ilk çeyreğinde böyle bir olay yaşanması ise Galatasaray’ın farklı galibiyetinin önüne geçmiş durumda. Çok zevkli geçeceğini umduğum maç hiç de içime sinmeyen bir tabloyla seyretti. Eminim ki, fanatizmi bir kenara bırakan tüm Galatasaray’lı dostlarım da benzer düşünceler içindedirler. Benzer örnekleri basketbolumuzda görmemek dileğiyle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here